Młodzieżowa Sieć Klimatyczna: losy planety są bliskie naszym sercom

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 07:15
- Dostrzegamy szerszy kontekst, w którym znajduje się nasza planeta - mówią aktywistki z Młodzieżowej Sieci Klimatycznej. - Dzisiaj niemożliwe jest mówienie o przyszłości Ziemi czy o klimacie bez odwoływania się do socjologii i ekonomii - dodają.
Audio
  • Marta Sykut i Zuza Naruszewicz, członkinie Młodzieżowej Sieci Klimatycznej opowiadają o jej działaniach (Czwórka/Poranek OnLine)
Młodzieżowa Sieć Klimatyczna: losy planety są bliskie naszym sercom
Foto: Glow Images/East News

Tuż przed światowym szczytem klimatycznym (COP19) w dniach 7–10 listopada 2013 grupa młodych ludzi z całego świata spotkała się w Warszawie, by w kreatywny i konstruktywny sposób przedstawić swój zjednoczony głos w dyskusji o wspólnej przyszłości i klimacie na Ziemi. Spotkanie zostało zorganizowane przez Młodzieżową Sieć Klimatyczną.

- Młodzieżowa Sieć Klimatyczna to grupa osób w Polsce, która skrzyknęła się by tworzyć sytuacje, podczas których młode osoby mogą się wypowiadać w kwestiach klimatu, a także po to by ich głos był słyszalny - mówią Marta Sykut i Zuza Naruszewicz członkinie Sieci. - Podobnych sieci i stowarzyszeń jest dużo na całym świecie. To ruch oddolny, nie jesteśmy formalnie zrzeszeni. Każdy, kto chce wyrazić swoje zdanie w kwestiach, które poruszamy, może do nas dołączyć - zapraszają. 
Członkinie i członkowie Młodzieżowej Sieci Klimatycznej dostrzegają szerszy kontekst, w którym znajduje się nasza planeta. - Staramy się pokazywać, że stare tory myślenia dzisiaj nie sprawdzają się. Dziś, dbanie o klimat to dbanie o ekonomię, pokój, prawa człowieka, dostęp do surowców. To bardzo szeroki kontekst - podkreślają goście Justyny Dżbik.

Przeczytaj więcej o Szczycie Klimatycznym w Warszawie.
Młodzież z Sieci Klimatycznej stara skupiać się na konstruktywnych rozwiązaniach, wizji pozytywnej przyszłości. Wymianie doświadczeń i dyskusji sprzyjało ostatnie spotkanie Powershift Cental and Eastern Europe. Do Polski, tuż przed szczytem klimatycznym, przyjechało kilkaset osób z 44 krajów całego świata. Organizatorzy byli otwarci na wszelkie tematy dyskusji, jednak przeważyło poparcie dla gospodarki zeroemisyjnej. Podobne hasło przyświecało również Biegowi Niepodległości Energetycznej. Jak podkreślają goście Czwórki: w tym biegu skupiamy się na prowadzeniu naszych społeczności, miast, państw w sposób niezależny od paliw kopalnych.

(pj)

Czytaj także

Pszczoły na wymarciu? Takie małe, a wyświadczają nam tak wiele przysług

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 17:00
Pszczoły, niewielkie stworzenia, są niezwykle istotne dla całego ekosystemu. Bez nich z powierzchni Ziemi zniknie większość m.in. owoców i warzyw. – Chodzi nie tylko o pszczoły, ale generalnie o owady zapylające – tłumaczy rzecznik prasowy Greenpeace Jacek Winiarski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieskie życie. Czy nowe prawo coś zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 15:22
Posłowie z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt chcą zmian w ustawie o ochronie czworonogów. Planują m.in. wprowadzenie obowiązku chipowania psów, zakazanie występów zwierząt w cyrkach, trzymania psów na łańcuchach i hodowli zwierząt futerkowych. - Życie na łańcuchu to złe życie - mówi Katarzyna Biernacka ze Stowarzyszenia Empatia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na klimat nikt nie patrzy perspektywiczne

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 19:23
Brak zmian i działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu spowoduje, że dziś będziemy mieć tanią energię, a za 20 lat nie będziemy mieli czym zasilać rozwijającej się gospodarki, a ceny energii drastycznie wzrosną - ostrzegają eksperci.
rozwiń zwiń