Na klimat nikt nie patrzy perspektywiczne

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 19:23
Brak zmian i działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu spowoduje, że dziś będziemy mieć tanią energię, a za 20 lat nie będziemy mieli czym zasilać rozwijającej się gospodarki, a ceny energii drastycznie wzrosną - ostrzegają eksperci.
Audio
  • Dlaczego powinniśmy interesować się klimatem i energetyką - rozmowa w studiu Czwórki (Czwórka/4 do 4)
Na klimat nikt nie patrzy perspektywiczne
Foto: NASA

11 listopada w Warszawie rozpocznie się Szczyt Klimatyczny. Na Stadionie Narodowym około 12 tysięcy uczestników szczytu będzie rozmawiało o przyszłości naszego środowiska, naszej planety.
W ostatnim czasie więcej się mówi o ociepleniu klimatu, zmianach pogody, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni, zwiększonej częstotliwości burz - wymienia Darek Szwed, Zielony Instytut.
- Zmiany klimatu, o których mówimy występują globalnie, natomiast są regiony świata, gdzie one się nasilają, np. powiększa się obszar pustyń, tworzą się dodatkowe problemy z wyżywieniem czy dostawą wody. Nasza część świata jest, jak na razie, stosunkowo łagodnie traktowana. My jeszcze nie jesteśmy postawieni pod ścianą - mówi profesor Krzysztof Błażejczyk Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego
- 90% naukowców zajmujących się zmianami klimatycznymi wskazuje, że dbałość o klimat i środowisko jest wyzwaniem o najwyższym priorytecie, jeśli chodzi o politykę poszczególnych państw - podkreśla Darek Szwed.
Zainteresowanie Polaków Szczytem Klimatycznym jest niewielkie, a właśnie tam przeprowadzane rozmowy będą nas bardzo dotyczyły. - Na szczycie rozmawia się m.in. na temat redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery - mówi Paweł Mikusek rzecznik Ministerstwa Środowiska. Już za dwa lata możemy spodziewać się końca tych negocjacji.
- Nie jesteśmy zainteresowani, bo nikt nas o tym nie informuje ani w szkole, ani w mediach. Taka jest nasza polityka informacyjna - mówi przedstawiciel Zielonego Instytutu. Prof. Błażejczyk przyznaje, że edukacja ekologiczna jest naszą piętą achillesową.
Czwórkowi eksperci zwracają uwagę na krótkowzroczne myślenie Polaków. Patrzymy na swoje doraźne, dzisiejsze interesy, bo chronimy miejsca pracy. Nikt nie próbuje patrzeć bardziej do przodu, perspektywicznie. A perspektywą dla Polski i dla Ziemi, z czym zgadzają się nawet górnicy, są odnawialne źródła energii, które stopniowo zastąpią węgiel, bo tego surowca jest coraz mniej i coraz trudniej jest go wydobywać.
(pj)

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deszczowe zdjęcia mogą być piękne

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 16:22
Deszcz wcale nie musi być zły dla fotografii. Wprawdzie bywa mniej przyjemnie i dla fotografa i dla sprzętu, ale można to zjawisko bardzo ciekawie wykorzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalosze - buty tylko na deszcz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 17:41
- Kalosz jest butem dobrym na zewnątrz, kiedy jest plucha, deszcz. Nie jest to obuwie do całodziennego chodzenia - mówi Paweł Kołodziejski z Poradni Chorób Stopy.
rozwiń zwiń