Mitologia niestraszna dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 10:00
- "Moja pierwsza mitologia" jest innym ujęciem mitologii, skierowanym przede wszystkim dla dzieci - mówi Katarzyna Marciniak. W jej książce znajdziemy gadające zwierzęta, Apolla z telefonem komórkowym, Hydrę w grze komputerowej czy Heraklesa na lekcji matematyki.
Audio
  • Katarzyna Marciniak opowiada o "Mojej pierwszej mitologii" (Czwórka/Poranek OnLine)
Katarzyna Marciniak i Kuba Kukla w Czwórce
Katarzyna Marciniak i Kuba Kukla w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

- Jan Parandowski tak bardzo zakorzenił się w polskiej kulturze, że jest wychowawcą całych pokoleń i mam nadzieję, że zawsze będzie. Prędzej czy później, każdy z nas zetknie się z jego książkami. Pomyślałam, że dziś dzieci potrzebują książki, która by ich zaangażowała i przywróciła wiarę w magię słowa - mówi autorka "Mojej pierwszej mitologii" . - Dzieci dziś potrzebują dialogu, dynamicznej narracji, stąd pomysł by starożytne mity opowiadały zwierzęta, przede wszystkim te związane ze starożytnymi bogami. Dlatego o Zeusie opowiada orzeł, o Herze kukułka, a o Aresie wilki.

/

Katarzyna Marciniak znawczyni i miłośniczka starożytności i polszczyzny dla swojej publikacji wybrała bardzo ciekawą formę. W jej mitologii odnajdziemy trochę dawnych dziejów, trochę współczesności, przy czym starożytne opowieści nie są zmienione, a książka jest głęboko osadzona w źródłach. Autorka pisząc "Moją pierwszą mitologię" posiłkowała się klasycznymi przekazami.

"Moja pierwsza mitologia" jest książką przede wszystkim dla dzieci, jednak została napisana tak, by i rodzice, i dziadkowie mogli odszukać w niej coś dla siebie. Obok opowieści z dawnej Grecji i Rzymu autorka podjęła wyzwanie wyjaśnienia frazeologizmów wywodzących się z mitów, np. piękny jak Apollo czy mądra sowa.

- Chciałam przełamać tę starożytność posągową, pokazać, że jest ona obecna w naszej współczesności - mówi autorka. I podkreśla, że mity greckie i rzymskie dają nam radość obcowania z niezwykłymi przygodami i niesamowitymi stworzeniami, uczą nas szacunku, konsekwencji naszych czynów, pokory, a także sprawiają, że stajemy się świadomymi użytkownikami kultury.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka dla dzieci literatura
Czytaj także

Marta Ignerska: boję się pokazywać tę książkę dorosłym

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 10:00
- "Prawdziwa bajka" pokazuje dzieciom, że są też takie książki i taki rodzaj opowiadania - mówi Marta Ignerska, ilustratorka. - Dorośli, czytając ją z dzieckiem, odnajdują swoje poziomy interpretacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dan Brown - wieszcz czy "pisarzyna"?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 14:05
Wielu marzy o tym by pisać, większość, żeby z pisania żyć i najlepiej zrobić na tym jakiś majątek. Dan Brown znalazł sposób na wielkie pieniądze, w swoich książkach "zmiksował" ze sobą okruchy prawdy, banały, kłamstwa i teorie spiskowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żółw przypomniany" - to nie jest książka dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 14:26
Jeśli szukaliście wiarygodnego źródła informacji o najzabawniejszej lokalizacji w literaturze fantasy, to "Żółw przypomniany" jest właśnie dla was. - To kompendium wiedzy dla wszystkich fanów twórczości Terry’ego Pratchetta - mówi w Czwórce Jerzy Rzymowski z "Nowej Fantastyki".
rozwiń zwiń