Chciej oddać szpik - dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś życie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 17:48
Polska jest na trzecim miejscu w Europie pod względem zarejestrowanych dawców szpiku. Bardzo niewiele trzeba by do tej grupy dołączyć - cała procedura trwa zaledwie 5 minut.
Audio
  • Natasza Gondalska, Renata Rafa, Tomasz Oćwieja opowiadają o dawcach szpiku i akcji "Dla Ciebie to 5 minut dla kogoś to całe życie" (Czwórka/Poranek OnLine)
Tomasz Oćwieja, Renata Rafa i Natasza Gondalska
Tomasz Oćwieja, Renata Rafa i Natasza Gondalska Foto: Wojciech Kusiński

Ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast Polski łączy siły, aby pomóc chorym na raka krwi. Blisko 200 młodych ludzi odpowiedziało na apel Fundacji DKMS i zorganizuje 11 i 12 grudnia 2013 roku Dni Dawcy Szpiku na swojej Uczelni.

- Na tych uczelniach w 133 miejscach będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Wystarczy przyjść, oddać próbkę materiału genetycznego i wypełnić formularz rejestracyjny - zachęca Tomasz Oćwieja pomysłodawca i organizator akcji "Dla Ciebie to 5 minut dla kogoś to całe życie" .
Z roku na rok wzrasta społeczna świadomość o dawcach szpiku. Dziś w Polsce jest już pół miliona zarejestrowanych dawców. Każda akcja podobna do "Dla Ciebie to 5 minut dla kogoś to całe życie" sprawia, że do tego grona dołączają nowi chętni pragnący pomóc.
- Zostałam dawcą z chęci niesienia pomocy - mówi Renata Rafa, dawca szpiku kostnego. - Zarejestrowałam się, gdy byłam studentką, a już po dwóch miesiącach dostałam telefon, że mogę komuś pomóc.
Do studia Czwórki przybyła także Natasza Gondalska, pacjentka, która dzięki dawcy wygrała z białaczką.

W Polsce przepisy pozwalają na to, by po dwóch latach od przeszczepu poznać swojego dawcę. Natasza zdecydowała się poznać swojego bliźniaka genetycznego, jak twierdzi dla obojga było to bardzo wzruszające spotkanie.


W Polsce dawca szpiku może zostać każdy chętny, który ukończył 18. rok życia, ale nie przekroczył 55. Taka osoba musi ważyć minimum 50 kilogramów, ale też nie mieć dużej nadwagi. Zarejestrować się można podczas akcji "Dla Ciebie to 5 minut dla kogoś to całe życie", ale także korzystając z formularza na stronie Fundacji DKMS - posłuchaj rad w "Poranku OnLine".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: wierzymy w sport, jednak ćwiczymy rzadko

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 11:00
Poprawni Optymiści, Pozorni Twardziele, Zmęczeni Herosi, Świadomi Indywidualiści, Zdesperowani Buntownicy, Niepocieszeni Podjadacze, Pogodni Mędrcy i Towarzyscy Hedoniści - znamy już "Style Zdrowia Polaków". Jak to o nas świadczy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie lecz grypy antybiotykiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 09:00
Polacy podczas choroby chętnie sięgają po antybiotyki, namawiają lekarzy, by ci przepisali im właśnie takie leki. - Dzięki takim działaniom za kilka lat nie będziemy mieli się czym leczyć - przestrzega profesor Waleria Hryniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariat może być spełnieniem pasji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:00
5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. To święto wielomilionowej grupy ludzi z całego świata, które decydują się część swojego wolnego czasu poświęcić pomagając innym.
rozwiń zwiń