Wolontariat może być spełnieniem pasji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:00
5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. To święto wielomilionowej grupy ludzi z całego świata, które decydują się część swojego wolnego czasu poświęcić pomagając innym.
Audio
  • Wolontariat może być spełnieniem pasji (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - dlaczego warto pomagać (Czwórka/W cztery oczy)
  • Jak wygląda życie zagranicznych wolontariuszy, przyjeżdżających do Polski (Czwórka/4 do 4)
Wolontariat może być spełnieniem pasji
Foto: Glow Images/East News

Gośćmi "Poranka OnLine" były Marzena Kacprowicz i Beata Bobrowiecka z fundacji "Dobra sieć", które przybliżyły wszystkie plusy i minusy wolontariatu. Ich wiedza wynika oczywiście z bogatego, wieloletniego doświadczenia.
- W Polsce wciąż pokutuje myślenie, że wolontariat to coś bardzo trudnego, angażującego dużo czasu i sił, a wcale tak nie jest - mówi Marzena Kacprowicz. - Tak naprawdę wolontariat to są wszystkie czynności, które robimy na rzecz innych. To może być coś, co pozwala nam realizować swoje pasje, co pozwala nam organizować koncerty, dzielić się swoją wiedzą w jakiś sposób, zorganizować szkolenia. Tych form możliwości samorealizacji jest wiele.
Aby udzielać się w roli wolontariusza nie trzeba nawet wychodzić z domu i bezpośrednio kontaktować z ludźmi! To z pewnością spore zaskoczenie i zaprzeczenie stereotypowego punktu widzenia na tę działalność.
- To sprawia, że osoba, która jest nieśmiała, ale jest ekspertem w jakiejś dziedzinie, też może być wolontariuszem - zapewnia Beata Bobrowiecka.

Gość
Marzena Kacprowicz, gość "Poranka OnLine"

Są one również przekonane, że warto w ogóle zająć się wolontariatem. Wątpliwości osób, które są chętne, ale jeszcze nie w pełni przekonane, mogą rozwiać wnioski płynące z ich doświadczenia - Po pierwsze daje to osobistą satysfakcję z pomagania, po drugie każdy wolontariusz też się czegoś uczy. Dzieli się tym, co sam posiada, ale pozyskuje też nowe umiejętności - mówi Bobrowiecka.
Wolontariat może być dla młodych ludzi bardzo ważnym i pomocnym punktem w CV. Wielu pracodawców przychylnym okiem patrzy na osobę, która zdecydowała się poświęcić wolny czas na pomoc innym, ale chodzi też o coś więcej.
- Pomagając w organizacji, wolontariusz uczy się zarządzać projektem, prowadzić zespół, albo być jego częścią, współpracować w zespole - dodaje gość "Poranka OnLine".
Warto o tym wszystkim pamiętać nie tylko w Światowym Dniu Wolontariusza. Chociażby w myśl sentencji, że dobro powraca z podwójną siłą.
(ac)

Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja od smutku różni się wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:30
Nazywana melancholią nie była uznawana za jednostkę chorobową. Dziś depresja uchodzi za schorzenie cywilizacyjne, które coraz częściej dotyka ludzi młodych. Jej objawów nie powinno się lekceważyć, tak jak nie należy ich mylić ze zwykłym przygnębieniem, albo obniżeniem nastroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egoizm ma podłoże genetyczne?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 16:02
Tego podobno nie można się nauczyć. Jesteśmy egoistami, albo nie. Zdania ekspertów są jednak podzielone. – Ta sfera jest tak naprawdę bardzo mało zbadana, bo zachowań, czy upodobań nie da się niczym zmierzyć – mówi prof. Ewa Bartnik, genetyk.
rozwiń zwiń