"Radioterapia" łączy tradycję radiową i nowoczesną formę

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:45
- Słuchowisko kojarzy się ze starą, dobrze znaną formą radiową, a my jako Czwórka nadajemy do młodego słuchacza, również tego młodego duchem - mówi Patrycjusz Tomaszewski. - Dlatego "Radioterapia" jest połączeniem najlepszej tradycji radiowej i możliwości techniki obrazkowej.
Audio
  • Barbara Garstka, aktorka i Patrycjusz Tomaszewski, szef promocji Czwórki opowiadają o "Radioterapii" (Czwórka/Poranek OnLine)
Barbara Garstka na planie Radioterapii
Barbara Garstka na planie "Radioterapii"Foto: Igor Smirnow

"Radioterapia" to projekt jedyny w swoim rodzaju. Czwórkowe słuchowisko mulitimedialne wyreżyserował Xawery Żuławski, ale wszystko zaczęło się od konkursu.
- Wykonanie tego przedsięwzięcia oddaliśmy w ręce młodych słuchaczy. Ogłosiliśmy konkurs na scenariusz słuchowiska - mówi Patrycjusz Tomaszewski, szef promocji Czwórki. - Jury konkursu w składzie: dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, reżyser Xawery Żuławski, aktorka Anna Dereszowska, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr" Jacek Kopciński oraz dyrektor radiowej Czwórki Krzysztof Łuszczewski oceniło, że cztery z nadesłanych prac mają ogromny potencjał, który może zaowocować fajnym słuchowiskiem. W ten sposób stworzono tzw. grupę kreatywną, która przystąpiła do prac nad scenariuszem.

Patrycjusz
Patrycjusz Tomaszewski (od prawej) rozmawia na próbie z obsadą słuchowiska, Magdą Kielar, Mariuszem Drężkiem i Andrzejem Szopą. /fot. Igor Smirnow

Finaliści Czwórkowego konkursu napisali tekst "Radioterapii" - sztuki opowiadającą o... pisaniu scenariusza słuchowiska. Jedną z czterech głównych ról powierzono Barbarze Garstce, aktorce znanej z warszawskich i krakowskich scen teatralnych.
- Wcielam się w postać Nikol Nowak, blogerki modowej, dziewczyny trochę bezczelnej, przebierającej się w różne "szafiarskie" ciuszki - mówi Barbara Garstka. - Jako jedyna z tych czterech głównych postaci Nikol jest niepoprawną optymistką, wszystko widzi w różowych kolorach.

Na scenie zobaczymy również Mariusza Drężka w roli jogina, który wszędzie doszukuje się spisku; Włodka Dębowskiego wcielającego się w rolę małomównego parkingowego oraz Magdę Kielar jako "korpoludka", który napisał książkę obnażającą prawdy związane z korporacjami w Polsce.

Barbara Garstka podkreśla, że na planie panowała wspaniała atmosfera, dzięki czemu czuła się jak w prawdziwym teatrze. Nie sposób oczywiście nie wspomnieć o pracy samego Xawerego Żuławskiego, który - jak twierdzi aktorka - jest reżyserem genialnym o wybujałej wyobraźni i niespotykanej wrażliwości wizualnej.

"Radioterapii" nie byłoby też, gdyby nie scenografia stworzona przez Michała Zomera. Wszystkie te elementy złożyły się na wspaniały eksperyment, jakim jest Czwórkowe słuchowisko multimedialne. O tym, co powstało po wielu miesiącach pracy, będzie można przekonać się już w poniedziałek, 3 stycznia, o 7.45 - zapraszamy na pierwszy odcinek "Radioterapii".

"Radioterapii" będzie można słuchać i oglądać od poniedziałku do piątku o godz. 7:45 (premiera odcinka) i godz. 18:45 (powtórka) przez cztery kolejne tygodnie. Odcinki będą również dostępne na naszej stronie internetowej.
Inicjatywa została dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(pj/kul/jp)

Zobacz więcej na temat: Czwórka słuchowisko
Czytaj także

Teatr Polskiego Radia - uchylamy drzwi do świata wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 14:10
Czujesz, że masz potencjał, żeby napisać scenariusz i marzy ci się własna produkcja radiowa? Weź udział w naszym konkursie i stwórz multimedialne widowisko na miarę XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Radioterapia" - startuje nowe słuchowisko Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:11
Już w poniedziałek, 3 lutego, usłyszycie pierwsze Czwórkowe słuchowisko multimedialne w reżyserii Xawerego Żuławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Xawery Żuławski: słuchowisko w Czwórce to mój minidebiut

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 15:00
3 lutego na antenie Czwórki pojawi się pierwsze słuchowisko multimedialne w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Wszystko jest już gotowe, wystarczy spokojnie czekać na premierę "Radioterapii", której scenariusz jest efektem pracy młodych dramaturgów, którzy wzięli udział w Czwórkowym konkursie.
rozwiń zwiń