Hellenizm: wiara, która pomaga w odnalezieniu swojej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 12:00
Poza potężnymi religiami, jak Chrześcijaństwo, Buddyzm, czy Hinduizm, istnieją także mniejsze, m.in. wiara w Latającego Potwora Spagettti czy Hellenizm, którego wyznawcy czczą bogów znanych z Mitologii Greckiej.
Audio
  • Hellenizm - wiara w bogów greckich. Materiał Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
Zeus
ZeusFoto: wikimedia.commons/repr.Johann Bernhard Fischer von Erlach (1656–1723)

Na całym świecie, od USA, Wielką Brytanię czy Danię, a także Polskę, zawiązują się grupy wierzące w bogów, których my znamy z mitologii.

- To religia politeistyczna i rekonstrukcyjna. Próbujemy odtworzyć to, co było przed wiekami - mówi Marcin, który od lat jest wyznawcą Hellenizmu. - Nie jest jednak dogmatyczna, nie ma sztywnych zasad, jak w religiach monoteistycznych. Nie posiadamy także żadnej "świętej księgi".

Helleniści wierzą w panteon greckich bogów olimpijskich, m.in. w Afrodytę, Apolla i Zeusa. Grupa wyznawców tej religii nie jest w Polsce liczna, dlatego być może nie są (na razie) organizowane żadne spotkania ani msze, a każdy z wyznawców praktykuje tę religię indywidualnie. Istnieją jednak różne rytuały, a modlitwy Hellenistów zwane są hymnodiami.

- Powinno to wyglądać tak: na początku dochodzi do obmycia rąk oraz twarzy, najczęściej wodą. Zapalamy kadzidła, świece i zaczynamy modlitwę - mówi Marcin w "Poranku OnLine". - To jednak również kwestia bardzo indywidualna. Ja modlę się do Hestii, gdyż jest to patronka ogniska domowego i wspólnoty, a także do Hermesa, patrona dróg, podróży.

Czemu niektórzy Polacy wybrali właśnie tę religię? - Skoro uznajemy, że starożytni Grecy mieli tak wspaniałe osiągnięcia zarówno w muzyce, jak i poezji, filozofii, czy sztuce, wychodzimy także z założenia, że nie mogli się mylić w kwestii wiary - mówi Marcin. - To komponuje się z wizją świata, w której ludzie związani są w sposób naturalny z czymś, co było wcześniej. Cała grecka tradycja, spuścizna, udowadnia nam, że skądś pochodzimy, nie wzięliśmy się znikąd. I dziś, gdy wielu ludzi ma problem z tożsamością, taka świadomość pomaga im się odnaleźć.

(kd / ac)

Czytaj także

Sekty - jak się przed nimi bronić?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 11:21
Wakacje to czas, kiedy nawiązujemy wiele nowych relacji, poznajemy ludzi z różnych stron kraju i świata. Zdarza się, że pod życzliwością ukryta może być chęć wciągnięcia w relacje niebezpieczne, takie jak sekty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowocześni i wierzący – obraz młodych Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 08:00
Wiara jest oznaką słabości, a bycie religijnym to obciach? Ostatnio coraz więcej młodych Polaków przyznaje się do tego, że wierzy. – Ale obnoszenie się z symbolami religijnymi nie jest dobrym sposobem na ewangelizowanie innych – uważa Krzysztof Kołacz, młody, wierzący.
rozwiń zwiń