Miłosz Brzeziński: warto zakładać kooperatywy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 12:48
Kooperatyzm - kiedyś pojęcie popularne, dziś powoli powracające do łask. - Nastał dobry czas, by zakładać kooperatywy - mówi Miłosz Brzeziński. - Być może to tylko przejściowa moda, ale bardzo prawdopodobne, że za kilka lat wyniknie z niej coś dobrego.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o tym, dlaczego warto jednoczyć się we wspólnej sprawie (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Co to jest kooperatyzm i dlaczego nastała na niego moga? - materiał Bartka Wasilewskiego (Czwórka/Poranek OnLine)
Kooperatywa - nowa moda?
Kooperatywa - nowa moda?Foto: Glow Images/East News

Zdaniem  Joanny Erbel, aktywistki miejskiej, pojęcie kooperatyzmu oznacza po prostu "robienie różnych rzeczy razem". - Spędzamy czas z innymi ludźmi a dzięki temu tworzy się coś, co w języku socjologicznym nazywamy kapitałem społecznym - mówi ekspertka. - W praktyce oznacza to, że należymy do grupy osób, do których mamy zaufanie, np. wiemy, komu możemy zostawić klucze, by przypilnował naszego mieszkania podczas wakacji.

W Polsce największą popularnością cieszą się kooperatywy spożywcze, inny pomysł na wzajemną pomoc to spółdzielnie mieszkaniowe. - Spotyka się kilkanaście osób i planują razem wybudować kamienicę - tłumaczy ekspertka. - Koszt takiej inwestycji będzie dużo niższy, niż gdyby zrobił to prywatny deweloper.

Czytaj także: wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

Według Bartłomieja Błesznowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego czasy w których żyjemy ułatwiają rozwój kooperatyzmu. - Niesprzyjający kontekst ekonomiczny, społeczny, albo prawny kooperatyw jest paradoksalnie najlepszym gruntem do rozrostu tych inicjatyw - mówi ekspert. - Dlatego, że skoro pojawiają się problemy, trzeba zmieniać rzeczywistość. To moment, w którym najłatwiej ludzi przekonać do współpracy.

Miłosz
Miłosz Brzeziński w Czwórce/fot. W.Kusiński

Jak przyznaje psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński, zdaniem wielu ekspertów na tym, że ludzie sobie wzajemnie pomagają "wyrosły całe społeczeństwa". - A dziś na kooperatyzm jest szczególnie dobra pora, bo pokolenie, które jeszcze kilka lat temu "dorabiało się", zdobywało pieniądze i pozycję społeczną, od kilku lat zaczyna szukać sensu w życiu - mówi gość "Poranka OnLine". - Z drugiej strony młode pokolenie ma potrzebę, by coś się działo. Może w przyszłości coś fajnego z tej mody wyniknie.

(kd)

Czytaj także

Po czym można poznać, że ktoś kłamie? "To właściwie niemożliwe"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 14:20
- Ludzie częściej kłamią po to, by bronić kogoś słabszego, niż po to, by skrzywdzić rozmówcę - mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. - A przynajmniej sami tak to sobie tłumaczą…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mężczyzna na kozetce" chce być kochany

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
- Kiedy otworzyłam mój gabinet, spodziewałam się, że na terapię będą się zgłaszać głównie kobiety. Okazało się jednak, że zaczęli dzwonić mężczyźni, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że też mają problemy i potrzebują pomocy – mówi Brandy Engler, seksuolożka, autorka książki "Mężczyzna na kozetce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: najtaniej jest być altruistą

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 13:50
Książka autorstwa psychologa i trenera osobistego Miłosza Brzezińskiego pt. "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji" niedawno ujrzała światło dzienne. Autor przekonuje w niej, dlaczego warto być pozytywnie nastawionym do świata i ludzi.
rozwiń zwiń