Pikantne tajemnice papryki

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 11:21
Dlaczego końcówka papryki jest ostrzejsza niż jej pozostała część? Przede wszystkim: nie jest! - To, że czasem się tak zdarza, to anomalia, wynikająca ze specyficznych warunków w uprawie - tłumaczy ekspert Czwórki.
Audio

Zanim zaczniemy zagłębiać się w niuanse, warto zadać sobie pytanie, dlaczego papryka generalnie jest warzywem o ostrym smaku. – Ostry smak wywołują takie związki jak kapsaicyna, czyli protoalkaloid. W ostrych odmianach papryki występuje od 0,18 do 0,20 proc. tej substancji – wyjaśnia prof. Janina Gajc-Wolska z SGGW w Warszawie.

Już 2 miligramy tej substancji nadają potrawie pikantny smak.

Kapsaicyna jest bodźcem, który powoduje wytwarzanie się endorfin, czyli hormonów szczęścia.Tymczasem w papryce słodkiej wartość kapsaicyny zamyka się w tysięcznych procenta i jest właściwie niewyczuwalna.

Nie jest jednak regułą, że końcówki papryki są bardziej pikantne niż pozostała część warzywa. – Takie zjawisko może występować, nie jest jednak powszechne – mówi prof. Gajc-Wolska. – Częściej jest spowodowane specyficznymi warunkami występującymi w uprawie, albo po prostu jest to cecha, charakterystyczna dla danej odmiany papryki.

Więcej o pikantnych tajemnicach papryki dowiesz się słuchając rozmowy z prof. Janiną Gajc-Wolską.Zobacz więcej na temat: papryka Warszawa warzywa

Czytaj także

Dlaczego w ciemności głośniej słyszymy radio?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 13:46
Zawsze lepiej nam się słucha muzyki, kiedy żarówka jest wyłączona. Okazuje się, że ma to niewiele wspólnego z falami dźwiękowymi, za to bardzo dużo z falami mózgowymi...
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób powstają nazwy znanych firm i produktów?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 17:40
Słowo "Lego" w języku łacińskim oznacza łączenie ze sobą przedmiotów, "SONY" to dźwięk, a "Reebok" pochodzi od antylopy rhebok… Polacy też mają swoje pomysły na nazwy spółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego kwakanie kaczki nie odbija się echem?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 11:31
– Kwakanie jest dźwiękiem dość specyficznym, który powstaje w krtani dolnej kaczek – tłumaczy Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
rozwiń zwiń