Dlaczego w ciemności głośniej słyszymy radio?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 13:46
Zawsze lepiej nam się słucha muzyki, kiedy żarówka jest wyłączona. Okazuje się, że ma to niewiele wspólnego z falami dźwiękowymi, za to bardzo dużo z falami mózgowymi...
Audio

- Wszystko związane jest z pracą naszego mózgu i ze sposobem przetwarzania bodźców - tłumaczy dziennikarka Czwórki w cyklu "Spytaj redaktora". W ciemności wzrok nie funkcjonuje i wtedy możemy skupić się tylko na tym, co słyszymy.

- Muzyka wtedy lepiej odziałowuje na naszą uwagę. Jesteśmy cali wsłuchani i lepiej te bodźce odbieramy - mówi dr Krzysztof Szamburski z Uniwersytetu Warszawskiego. I dlatego osoby, które nie mają podzielnej uwagi, mówią często, że "zamieniają się w słuch".

A jak bezpiecznie słuchać muzyki? Zapraszamy do zapoznania się akcją Programu Trzeciego Polskiego Radia - "Nie trać słuchu".

 

usc

Zobacz więcej na temat: POLSKA

Czytaj także

Alternatywne źródła energii: laptop na korbkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 18:47
Naukowcy wciąż pracują nad nowymi sposobami przedłużania żywotności baterii. Zobacz kilka wyjątkowo ekologicznych patentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego opakowania pęcznieją przed burzą?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 11:37
Są dwie teorie, które wyjasniają to zjawisko. Jedna dotyczy spadku ciśnienia, druga – naelektryzowania powietrza. Oczywiście przy optymistycznym założeniu, że nasze produkty w "pęczniejącym" opakowaniu nie są przeterminowane…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstremalne doznania na języku

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 10:14
Wybierasz się w Himalaje, bierzesz udział w supertajnej akcji szpiegowskiej? Musisz przecież w przerwie coś zjeść. Tu na ratunek przychodzi przekąska zarezerwowana kiedyś tylko dla kosmonautów, czyli jedzenie liofilizowane.
rozwiń zwiń