X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy salami jest z osła?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 11:06
Miejskie legendy mówią, że najlepsze salami jest z uszu tego sympatycznego ssaka z rodziny koniowatych. Jak jest naprawdę? Zdradzimy na wstępie, że fani Kłapouchego mogą spać spokojnie.
Audio

- W swojej karierze, a trwa ona już 46 lat, nigdy nie spotkałem się z salami z osła, nie tylko w Polsce, ale i za granicą – mówił w Czwórce Sławomir Zalewski, prezes cechu rzeźników i wędliniarzy. Skąd więc to powiązanie szlachetnej i nie najtańszej wędliny z poczciwymi osiołkami.

- Prawdopodobnie pierwotnie, przed laty salami było wytwarzane z domieszką mięsa oślego, obecnie jego zawartość w tej długo dojrzewającej wędlinie wynosi 0% - tłumaczyła nasza reporterka Kasia Węsierska.

Dzisiejsze salami produkowane jest z różnych mieszanek mięsa np. wieprzowo-wołowego, lub wieprzowo-baraniego, zaś proces dojrzewania tej wędliny trwa od 3 do 6 miesięcy.

Więcej na temat cyklu produkcyjnego salami dowiesz się klikając w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

Zobacz więcej na temat: wędliny POLSKA boks
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spróbuj żyć bez mięsa przez... 30 dni

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 12:45
"Zostań vege na 30 dni" to akcja, która ma nakłonić młodych ludzi, by przestali jeść mięso. Dlatego może właśnie teraz warto zastanowić się nad tym, na ile krzywdzimy nie tylko psy i koty, znęcając się nad nimi, ale i krowy, czy kury – jedząc je.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszukane mięso: coraz mniej wędliny w wędlinie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 07:00
Pogarsza się jakość wędlin produkowanych w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warzywa drogie, mięso też

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 14:25
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 4,3 procent w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego.
rozwiń zwiń