Spróbuj żyć bez mięsa przez... 30 dni

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 12:45
"Zostań vege na 30 dni" to akcja, która ma nakłonić młodych ludzi, by przestali jeść mięso. Dlatego może właśnie teraz warto zastanowić się nad tym, na ile krzywdzimy nie tylko psy i koty, znęcając się nad nimi, ale i krowy, czy kury – jedząc je.
Audio
Agnieszka Szulim w studiu Czwórki
Agnieszka Szulim w studiu CzwórkiFoto: Aurelia Chmiel/PR

To świetna okazja, by spróbować jak to jest żyć bez mięsa. Ambasadorką akcji fundacji Viva została popularna dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Agnieszka Szulim, która jest wegetarianką.

Szulim przestała jeść mięso już 2 lata temu. Wtedy jadała jeszcze ryby i była jaroszem. Przestała dwa tygodnie temu po namowach koleżanki po fachu. – To już nie jest takie łatwe, jak rezygnacja jedynie z potraw mięsnych – zapewnia dziś Szulim. – Zwłaszcza, że uwielbiam ryby i owoce morza.

Z odstawieniem mięsa dziennikarka nie miała jednak żadnego problemu. – Nigdy nie byłam mięsożerna, a do tego doszła ideologia – opowiada Szulim. – Zawsze się zastanawiałam, po co ja właściwie to mięso jem.

Zdaniem Agnieszki Szulim z "rzucaniem mięsa" jest tak jak z rzucaniem palenia. – Jeśli się do tego zabierasz bez końca, to nigdy się nie uda – opowiada dziennikarka, która odstawiła papierosy 4 miesiące temu. – Trzeba podejść do sprawy stanowczo. Dziś zastanawiam się "jakie papierosy, przecież ja nigdy nie paliłam!" i tak samo jest z mięsem. Nie brakuje mi go zupełnie.

Tym bardziej, że jak podkreśla prezenterka, dietę pozbawioną mięsa można tak zbilansować, by brak niektórych składników nie zaszkodził organizmowi. – Białko zwierzęce można zastąpić – uważa Szulim. – Proteiny warto zdobywać z innych produktów, sięgać po soję.

Dziennikarka przyznaje, że odkąd przestała jeść mięso, dużo lepiej się czuje. To między innymi dlatego w ramach ambasadorowania akcji "Zostań vege na 30 dni"  namawia innych, by też spróbowali.

Więcej o tym, jak zostać wegetarianinem, a także o całej akcji fundacji Viva dowiesz się, słuchając dźwięku audycji.

Dla miłośników mięsnych potraw o dietach opartych głównie na mięsie mówił reporter Czwórki Bartek Wasilewski. Posłuchaj dźwięku audycji.

(kd)

Zobacz więcej na temat: diety owoce morza

Czytaj także

Bez mięsa można żyć

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 06:50
Ponoć bez mięsa da się żyć długo i zdrowo. Czy aby na pewno?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seksowne usta i ponętne spojrzenie nie splamione krwią zwierzęcia

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 21:56
Portal społecznościowy wegetarianie.pl ogłosił konkurs na najseksowniejszych polskich wegetarian 2011.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piróg: Ludziom, którzy pastwią się nad zwierzętami należy odbierać dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 15:00
Można powiedzieć, że serce Michała Piróga bije dla naszych "braci mniejszych". Artysta kocha zwierzęta i jest za zaostrzeniem kar dla osób, które ze szczególnym okrucieństwem się nad nimi znęcają.
rozwiń zwiń