Bliźniacza siostra Warhola i kochanka Dylana

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2011 19:00
Ten pierwszy wpędził ją w długi, ten drugi złamał serce, w zamian zostawiając jej piosenkę - tak w skrócie można by streścić miłosne losy Edie Sedgwick, amerykańskiej muzy lat 60.
Audio

"It Girl", dziewczyna, która ma to "coś". Edie Sedgwick - wzorzec kultury lat 60. Dzisiaj kojarzymy ją z przerysowanym makijażem, trykotami i Dziewczyną z Fabryki.

Spadkobierczyni fortuny arystokratycznej rodziny z Kalifornii uciekła do Nowego Yorku. Próbowała sił w modelingu i zupełnie nieoczekiwanie trafiła na okładki magazynów "LIFE" i "Vogue".

W 1965 r. na jednym z bankietów poznała awangardowego twórcę Andy’ego Warhola. A raczej to on wypatrzył ją z tłumu: "ta mała ma więcej problemów ode mnie" - skomentował.

Edie stała się ikoną mody. Filigranowa dziewczynka, z chłopięcą fryzurą upodabniającą ją do Andiego, ciemnym, wieczorowym makijażem, olbrzymimi kolczykami, tuniką i trykotami. Jak sama mówiła: "Moda to farsa. Style kreują perwersi i dziwacy. Kiedy byłam z Andym dwa razy dziennie ćwiczyłam jazz ballet, a że nikomu to nie przeszkadzało, biegałam w trykocie. Wychodziłam na ulicę narzucając jedynie futro. A "Vogue" zrobił mi zdjęcie w tych trykotach i t-shircie i miał nowy strój".

Więcej na temat dziewczyny, której Bob Dylan poświęcił utwór "Like A Rolling Stone" w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

Czytaj także

Bob Dylan oskarżony o plagiat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 16:22
Obrazy malowane przez Dylana bardzo mocno przypominają fotografie Henri Cartier-Bressona, Dmitri Kessela i Léona Busy...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziwny zbiór artystów na 50-lecie Amnesty International

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 12:31
Adele, Miley Cyrus, Ke$ha, Sting i wielu innych nagrają utwory Boba Dylana na płytę, która wydana zostanie z okazji 50-lecia działalności Amnesty International.
rozwiń zwiń