Polskie Radio
Section05
Amnesty International

Amnesty International Polska pisze o błędach w raporcie o Ukrainie. "Przepraszamy za ból i gniew"

Amnesty International Polska opublikowało komunikat, w którym przeprasza za sformułowania zawarte w raporcie z 4 sierpnia, dotyczącym wojny na Ukrainie. Oskarżono wtedy Ukraińców m.in. o rozmieszczanie broni w szkołach i szpitalach. "AI od pierwszych dni ataku Rosji na Ukrainę domaga się pełnego rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie, postawienia przed sądem poszczególnych żołnierzy, ich dowódców oraz zwierzchników politycznych" - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Amnesty International wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Rosja zbrodnie wojenne społeczeństwo

Основатель Amnesty International уходит в отставку после скандального отчета по Украине

В данном отчете указывается, что ВСУ подвергают опасности мирное население, но при этом нет ни слова о действиях российского агрессора.
Zobacz więcej na temat:  война в Украине Amnesty International военные преступления России

Założyciel Amnesty International w Sztokholmie rezygnuje. Powodem kontrowersyjny raport ws. Ukrainy

Pisarz i członek Akademii Szwedzkiej Per Waestberg zrezygnował z członkostwa w Amnesty International w Sztokholmie - oddziału, który założył w latach 60. Powodem takiej decyzji jest kontrowersyjny raport tej organizacji, który zarzuca ukraińskiemu wojsku między innymi łamanie prawa konfliktów zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja Sztokholm Amnesty International raport wojna na Ukrainie

"Zabójczy dla tej organizacji". Dr Marcin Zaborowski o raporcie Amnesty International

- Ewidentnie Amnesty International strzeliło sobie tym raportem w stopę. Skrytykowali w nim Ukraińców za to, że bronią swój kraj, a broniąc narażają ludność cywilną. Wydaje mi się, że nie ma sensu dyskutować z tymi krytycznymi tezami. Raport był ewidentnie nietrafiony. Moim zdaniem był zabójczy dla samej organizacji - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zaborowski z kwartalnika "Res Publica Nowa". 
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Amnesty International

Skandaliczny raport Amnesty International. Wiceszef MSZ: prawdopodobne silne wpływy rosyjskie

Raport Amnesty International pokazuje to, że stopień oderwania od rzeczywistości jest dość daleko idący, ale także i stopień zideologizowania i niestety także i wpływy rosyjskie prawdopodobnie są tam bardzo silne - ocenił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Amnesty International raport Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie

Burza po raporcie Amnesty International. Wiceszef MSZ: wpływy rosyjskie prawdopodobnie są tam bardzo silne

- Wpływy rosyjskie prawdopodobnie są tam bardzo silne, bo w inny sposób tego się wytłumaczyć nie da. Widząc co, się dzieje na Ukrainie. Widząc te mordy ze strony wojsk rosyjskich, które obserwowaliśmy w Irpieniu, w Buczy - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Amnesty International raport Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

Марцін Пшидач: Впливи Росії в Amnesty International дуже сильні

Віцеміністр закордонних справ Польщі вважає, що звіт AI про ЗСУ свідчить про «далекосяжний ступінь відірваності від реальності» цієї організації і підриває довіру до неї
Zobacz więcej na temat:  Amnesty International Україна росія війна ЗСУ

Amnesty International w ogniu krytyki Zełenskiego. Zarzuty "manipulacyjnej selektywności"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił Amnesty International brak reakcji na ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - Bardzo wymowne milczenie, które po raz kolejny pokazuje manipulacyjną selektywność tej organizacji - ocenił postępowanie organizacji w wystąpieniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski Rosja Amnesty International infografika

Kontrowersje wokół Amnesty International. Jest oświadczenie. "Niezmiennie potępiamy rosyjską inwazję"

"Amnesty International niezmiennie potępia inwazję Rosji na niepodległą Ukrainę i konsekwentnie wzywa do pociągnięcia sił rosyjskich do odpowiedzialności za dokonane zbrodnie wojenne" - przekazało w komunikacie AI Polska. To odpowiedź polskiej filii na kontrowersje wokół ostatniego sprawozdania organizacji, gdzie zarzucono Ukrainie narażanie życia cywilów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna 2022 Amnesty International

Український офіс Amnesty International оприлюднив свою офіційну позицію у відповідь на останній звіт цієї міжнародної правозахисної організації

Український офіс Amnesty International відреагував на опубліковану в четвер, 4 липня, доповідь Amnesty International, у якій українські військові критикуються за те, що вони «наражають цивільне населення на ризик і порушують право збройного конфлікту діями в населених пунктах»
Zobacz więcej na temat:  Amnesty International

Tomasz Sakiewicz o raporcie Amnesty International: ta organizacja wbija nóż w plecy walczącej Ukrainie

- Najpierw należy sprawdzić z kim mamy do czynienia a potem ich oceniać. Poziom powagi tej organizacji po czymś takim spadł do zera - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Dariusz Grzędziński oraz Agaton Koziński.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Amnesty International raport wojsko Ukraina Rosja bezpieczeństwo ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 wojna 2022

"Próbują usprawiedliwiać agresora". Zełenski krytycznie o raporcie Amnesty International

Prezydent Ukrainy oskarżył Amnesty International o próbę - jak powiedział - "objęcia amnestią" agresora i przerzucenia odpowiedzialności na ofiarę. Chodzi o raport organizacji, w którym zarzuciła iłom Zbrojnym Ukrainy, że tworzą bazy i stanowiska ogniowe na terenie osiedli, czym sprowadzają niebezpieczeństwo na cywilów i łamią prawo konfliktów zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 ŚWIAT Europa Ukraina Rosja Amnesty International