Kultura

Bob Dylan oskarżony o plagiat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 16:22
Obrazy malowane przez Dylana bardzo mocno przypominają fotografie Henri Cartier-Bressona, Dmitri Kessela i Léona Busy...

Budzące wątpliwości prace pochodzą z nowojorskiej wystawy artysty, która została otwarta 20 września w prestiżowej Gagosian Gallery. W opisie wystawy czytamy, że to malowani ludzie, ulice, budynki i krajobrazy to refleksje z podróży artysty po Japonii, Chinach, Wietnamie i Korei.

Niektóre jednak bardzo przypominają czarno-białe zdjęcia klasyków. Obraz "Opium" jest prawie identyczny z fotografią kobiety wykonaną przez Léona Busy w 1915 roku. Przykładów jest więcej, a fani doszukali się podobnych zapożyczeń także we wcześniejszych pracach artysty. Kontrowersja polega na tym, że nigdzie na wystawie w Gagosian Gallery nie ma wzmianki na temat tych fotograficznych inspiracji.

Jak wylicza brytyjski dziennik "Guardian" to pierwszy raz, gdy takie wątpliowści wzbudzają jego obrazy, ale samemu Dylanowi zdarzało się już wypożyczać słowa do piosenek od innych. Na płycie "Modern Times" z 2006 roku wykorzystał wiersz poety z czasów wojny secesyjnej Henry Timroda, a na albumie "Love and Theft" z 2001 roku pojawiają się oprócz słów Timroda, także teksty z "Wielkiego Gatsby", "Huckleberry Finna" i "Zeznań członka Jakuzy" japońskiego autora Junichi Sagi.

usc/na podst.Guardian

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Historyczny koncert Boba Dylana w Wietnamie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 12:36
W latach 60. jego piosenki były hymnami protestujących przeciw amerykańskiej interwencji w Indochinach, w niedzielę guru amerykańskiego folku po raz pierwszy wystąpił w dawnym Sajgonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szokujący wywiad z Bobem Dylanem: heroina i plany samobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 14:03
"Nie jestem ziomkiem, który zrani się w ucho. Wyskoczyłbym raczej przez okno albo strzelił sobie w głowę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mann, Gacek i wąsiki Dylana

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 05:00
W drugim spotkaniu z muzyką legendarnego pieśniarza oraz jej reinterpretacjami Wojciech Mann przedstawił teorię wpływu zarostu na duchową kondycję artysty.
rozwiń zwiń