Światowy Dzień Kota. Ile tych żyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 12:05
W zależności od teorii mówi się o siedmiu albo dziewięciu. Skąd takie wyliczenia? Z okazji Światowego Dnia Kota sprawdziliśmy to w ramach cyklu "Zapytaj redaktora" w Czwórce.
Audio

Ze swej natury koty to stworzenia dość tajemnicze. Nie łatwo zyskać sobie ich sympatię, chadzają własnymi drogami, no i jeszcze ta sprawa z liczbą żyć. Często można usłyszeć, że koty mają ich siedem.

 – To liczba magiczna w numerologii chrześcijańskiej. Siedem oznacza doskonałość i przynosi szczęście, a koty dzięki swej zwinności i gibkości zawsze spadają na cztery łapy. Gdyby taki upadek zdarzył się nam, na pewno byśmy tego nie przeżyli – powiedziała Magdalena Bielecka z miesięcznika "Kocie sprawy”.

W kulturze anglosaskiej panuje z kolei przekonanie, że kot żyć ma aż dziewięć. – Wzięło się to z przypuszczeń, że koty pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie bóg Atum Ra był przedstawiany pod postacią kota i symbolizowała go właśnie cyfra dziewięć – dodała ekspertka.

A jak naprawdę jest z tymi kotami? – Oczywiście, że mają one tylko jedno życie. Cała reszta to mity – skwitowała w rozmowie z Olą Jasińską Magdalena Bielecka.

Więcej o kotach i legendach związanych z liczbą ich żyć posłuchaj w materiale reporterskim Oli Jasińskiej z audycji "W 4 oczy".

pg

Zobacz więcej na temat: Egipt

Czytaj także

O czym należy pamiętać, skacząc z 11. piętra?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 13:24
Planujesz skoczyć z 11 piętra? Uważaj, to może być niebezpieczne… chyba, że zorganizujesz sobie spadochron. Może być… z worków na śmieci. Nasi eksperci na Waszą prośbę policzyli, ile trzeba byłoby ich zużyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pikantne tajemnice papryki

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 11:21
Dlaczego końcówka papryki jest ostrzejsza niż jej pozostała część? Przede wszystkim: nie jest! - To, że czasem się tak zdarza, to anomalia, wynikająca ze specyficznych warunków w uprawie - tłumaczy ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie nasze koty kochane

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 10:18
Jedni uważają, że koty są piękne, wyjątkowe i mają charakter, inni uprzedzili się do nich i mówią, że są wredne. Dziś, w Światowym Dniu Kota, warto pomyśleć o nich ciepło.
rozwiń zwiń