Sieci pajęcze powstrzymują kule

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 12:03
Okazuje się, iż misterne tkaniny wytwarzane przez pająki są nawet czterokrotnie mocniejsze niż Kevlar - tworzywo, z którego robione są kamizelki kuloodporne. Czy są szansę, iż wkrótce na rynku pojawią się ubrania z pajęczej przędzy?
Audio

Badania nad konstrukcją pajęczyny, jednego z cudów natury, prowadzone są od wielu lat. Znamy już strukturę białka, z którego zbudowane są te naturalne nici. Zagadką wciąż pozostają połączenia jego poszczególnych aminokwasów oraz metody produkcji pajęczyn na przemysłową skalę.

- O ile jedwab, który też jest przędzą naturalną można wykorzystywać, bo jedwabniki się hoduje, o tyle z pająkami jest trudno, gdyż jeśli zamkniemy je w jednym pomieszczeniu i będziemy starali się je zmotywować do produkcji nici pajęczej, to się po prostu pozjadają nawzajem. Pająki są samotnikami, są agresywne i terytorialne i z tym jest największy problem – mówiła w Czwórce Agata Borucka z warszawskiego ZOO.

Pracą nad łatwiejszym pozyskiwaniem pajęczyny zajął się wydział biologii syntetycznej Utah State University, który pajęczą przędzę usiłuje stworzyć z pomocą inżynierii genetycznej.

 - Wszczepiono geny z pająków do jedwabników, połączono to jeszcze z innymi zwierzętami i to jest droga, która rokuje największe nadzieje w pozyskiwaniu przędzy pajęczej na większą skalę – mówiła rozmówczyni Kamila Jasieńskiego.

Niektórzy naukowcy pracują już nad wykorzystaniem pajęczych materiałów do wytwarzania sztucznej rogówki oka czy implantów wszczepianych do mózgu.

Więcej na temat właściwości sieci pajęczej w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: białko Kamil Jasieński
Czytaj także

"Czarne wdowy" powstrzymały amerykańską armię

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 20:12
Kilka ciężarówek amerykańskiej armii utknęło w belgijskim porcie w Antwerpii z powodu „czarnych wdów”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaleziono skamielinę największego pająka wszechczasów. Ma 165 milionów lat!

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 16:57
Naukowcy znaleźli skamielinę największego pajęczaka do tej pory odkrytego na naszej planecie. Żyjący 165 milionów lat temu okaz mierzył około 30 cm długości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Silna sieć pajęcza będzie przyszłością medycyny?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 18:33
Amerykańscy naukowcy są coraz bliżej stworzenia sieci silnej jak u Spidermana. Umożliwiają to modyfikacje genetyczne jedwabników, które teraz produkują wytrzymałe odmiany jedwabiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrobił z nici pajęczej struny do skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 13:47
Japoński naukowiec, by osiągnąć cel, potrzebował trzystu pająków. Projekt wymagał wielu lat badań i benedyktyńskiej pracy.
rozwiń zwiń