Poznań chce zatrzymać zdolnych absolwentów mieszkaniami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 17:10
Urzędy polskich metropolii coraz częściej starają się powstrzymać młodych mieszkańców przed wyjazdem za chlebem do innych miast czy też za granicę. Ciekawa inicjatywa realizowana jest w Poznaniu.
Audio
  • Poznań ma dla absolwentów ciekawą ofertę mieszkaniową (Czwórka/4 do 4)
Poznań chce zatrzymać zdolnych absolwentów mieszkaniami
Foto: Glow Images/East News

- Dla młodych ludzi, którzy końcą studia w Poznaniu, najważniejsze są dwie rzeczy - praca i mieszkanie. Jak mają jedno i drugie to na pewno tutaj zostaną. W związku z tym wymyśliśmy specjalny program dla absolwentów - przybliża temat Paweł Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.
Warunków do spełnienia, aby móc dołączyć do akcji jest kilka. Najważniejszym jest dyplom ukończenia studiów.
- Program "Mieszkanie dla Absolwenta" przeznaczony jest dla młodych ludzi, absolwentów poznańskich uczelni, którzy ukończyli je nie później niż pięć lat wstecz - mówi Arkadiusz Stasica, prezes Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Ważne jest to, żeby te osoby pracowały w Poznaniu i tutaj też płaciły podatki.
Chętni muszą mieć nie więcej niż 35 lat. Umowy z nimi zostaną podpisane na 10 lat. A na czym polega cały system? - Każda osoba, która będzie chciała u nas zamieszkać, będzie musiała wpłacić pewną kwotę pieniędzy, która będzie stanowiła jej udział w kosztach budowy mieszkań. Jest to udział zwrotny. Po zakończeniu umowy najmu otrzyma ona tę kwotę z powrotem w wartości zrewaloryzowanej - wyjaśnia Marciniak.
W przyszłym roku do użytku oddanych zostanie blisko 150 mieszkań, przeważnie jedno i dwupokojowych. Koszt wkładu kandydatów szacuje się na zaledwie ok. 900 zł za metr kwadratowy. O szczegółach całej akcji, do której młodzi Poznaniacy mogą się dołączyć do końca roku, posłuchaj w materiale w "4 do 4".
(ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Studenci coraz chętniej wynajmują mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 09:23
W zależności od stażu na studiach są to lokale samodzielne lub dla kilku osób. Prawie 40 procent z nich odkłada decyzję o najmie mieszkania na wrzesień, a nawet październik - wynika z badań portalu szybko.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Casting na współlokatora to troska o dobrą atmosferę w domu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 12:00
Odkąd zdobycie kredytu na mieszkanie stało się niemalże "mission impossible", wzrosło zainteresowanie lokalami do wynajęcia. Postanowiliśmy sprawdzić gdzie są najtańsze pokoje, na czym polega casting na współmieszkańca oraz co robi ekspert z dziedziny home stagingu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koedukacyjny akademik? Tylko jak pozwoli mama!

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 15:20
Studiujesz i jesteś w związku? Teraz możesz zamieszkać w akademiku ze swoją drugą połową. I to nawet jeśli nie jesteście po ślubie. Warunek - musicie na piśmie mieć zgodę rodziców oraz przekonać władze uczelni, jak wielka łączy was miłość.
rozwiń zwiń