Casting na współlokatora to troska o dobrą atmosferę w domu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 12:00
Odkąd zdobycie kredytu na mieszkanie stało się niemalże "mission impossible", wzrosło zainteresowanie lokalami do wynajęcia. Postanowiliśmy sprawdzić gdzie są najtańsze pokoje, na czym polega casting na współmieszkańca oraz co robi ekspert z dziedziny home stagingu.
Audio
  • Co to jest "home staging" tłumaczy ekspertka i dekoratorka, Maria Senczyszyn (Hyde Park/Czwórka)
  • Rynek mieszkaniowy w Polsce - gdzie są najtańsze pokoje do wynajęcia? (Hyde Park/Czwórka)
  • Na czym polega casting na współlokatora sprawdziła Kasia Węsierska (Hyde Park/Czwórka)
Casting na współlokatora to troska o dobrą atmosferę w domu
Foto: Glow Images/East News

- Jeśli chodzi o sezon studencki, to osoby zapobiegliwe powinny szukać mieszkania do wynajęcia już w lipcu. Wtedy jest najwięcej ofert - uważa Włodzimierz Remkowski, właściciel agencji nieruchomości. - Im bliżej roku akademickiego, tym gorzej. Oferta się zawęża, co oczywiście nie oznacza, że jej w ogóle nie ma - dodaje.

Najdroższe mieszkania do wynajęcia są w Warszawie oraz w Gdańsku. Umeblowany pokój o powierzchni 10 m2 z dostępem do kuchni i łazienki kosztuje średnio 900 złotych za miesiąc. W Płocku natomiast 60-metrowe mieszkanie wynajmiemy już od 600 złotych, a w Białymstoku albo w Zielonej Górze przestronne trzy pokoje z kuchnią i łazienką będziemy mieć za 800 złotych.

O atrakcyjności mieszkania świadczą jednak nie tylko metraż i lokalizacja, ale też jego wygląd. Dlatego ci, którzy decydują się wynająć swoje cztery kąty, coraz chętniej korzystają z pomocy ekspertów z dziedziny home stagingu. - Nasza działalność polega na inscenizowaniu pomieszczeń, czyli stylizacji mieszkań i domów w celu transakcyjnym - tłumaczy designerka Maria Senczyszyn. - Naszym zadaniem jest osiągnięcie spójności dekoracyjnej wszystkich pomieszczeń, by osoba, która będzie zwiedzała nieruchomość, zechciała zostać tam na dłużej, a w efekcie dane mieszkanie kupić albo wynająć - wyjaśnia.

Oczywiście zatrudnienie takiego specjalisty generuje dodatkowe wydatki, ale rozmówczyni Patryka Kuniszewicza przekonuje, że na dłużą metę jest bardzo opłacalne, bo nie ponosimy alternatywnych kosztów przestoju transakcyjnego i nie mamy powodów do frustracji, że nikt nie chce kupić naszego domu.

kul

Czytaj także

"Akademik nigdy nie zasypia": fakty i mity z życia studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 06:00
Nie wszyscy żacy mogą pozwolić sobie na wynajęcie pokoju lub mieszkania, dlatego decydują się na mieszkanie w akademiku. Tu jednak nie ma czasu na odpoczynek. Oto zbiór legend i prawdziwych historii z akademickiego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma konfliktu pokoleń, ale młodzież jest rozpieszczona

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 17:00
Są niesamodzielni, bez pracy i bez pasji. Za to z wielkimi aspiracjami, świetnym samopoczuciem i długa listą znajomych na fejsie. Jeśli wierzyć wynikom badań, taki właśnie jest statystyczny młody Polak.
rozwiń zwiń