Czy bez znajomości można znaleźć dobrą pracę?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 17:33
Aby zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę, trzeba mieć wysokie kwalifikacje - taka jest teoria. Gdy jednak chodzi o zarządzanie zasobami ludzkimi w praktyce, ten model odbiega od rzeczywistości. - Problem dotyka zwłaszcza samorządy - przyznają eksperci w Czwórce.
Audio
  • Grażyna Kopińska i Karol Mojkowski o tym, czy kompetencje wystarczą, by znaleźć zatrudnienie (Czwórka/4 do 4)
  • Czy bez znajomości można znaleźć dobrą pracę? - sonda wśród słuchaczy (Czwórka/4 do 4)
Czy bez znajomości można znaleźć dobrą pracę?
Foto: Glow Images/East News

Wszystko zależy jednak od tego, gdzie szukamy pracy. - W prywatnych firmach rzeczywiście bardzo dużo zależy od tego, czy ktoś nas poleci - tłumaczy Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego. - Ale to nie powinno dziwić, bo prywatny przedsiębiorca, który ryzykuje pieniądze własne albo inwestorów zatrudniając kogoś, musi mieć pewność, że osoba ta nie tylko ma formalne kwalifikacje, ale także jest godna zaufania. Jeśli bowiem zatrudni "po znajomości" swojego kolegę i ten człowiek spowoduje w firmie krach, to właśnie ów przedsiębiorca poniesie konsekwencje swojej decyzji.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w instytucjach publicznych. - My wszyscy, jako podatnicy, składamy się na pensje urzędników, którzy tam pracują - tłumaczy Kopińska. - Ci ludzie też nierzadko decydują o tym, co będzie się działo z naszymi pieniędzmi. Dlatego tam powinny działać zupełnie inne zasady, a "znajomości" są rzeczą naganną. Tam powinien obowiązywać "otwarty nabór".

Grażyna
Grażyna Kopińska i Karol Mojkowski w Czwórce/fot. W.Kusiński

Jak zaznacza Karol Mojkowski z sieci obywatelskiej Watch Dog Polska, branżą, w której zatrudnia się mnóstwo ludzi, są samorządy. I to także z reguły wylęgarnia nepotyzmu. - W Polsce mamy 2,5 tys. gmin, ponad 300 powiatów, urzędy marszałkowskie - wymienia gość "4 do 4". - Te instytucje dysponują publicznymi pieniędzmi na każdym szczeblu i wydaje mi się, że to jest obszar, którym najwięcej zależy od tzw. kapitału relacyjnego, czyli tzw. znajomości.

Zdaniem niektórych słuchaczy Czwórki wsparcie na wysokim stanowisku w danej firmie przydaje się podczas szukania pracy, ale by się w niej utrzymać, niezbędne są już umiejętności. - Załatwiam koledze pracę, ale jestem pewien, że sprawdzi się on na tym stanowisku. Jeśli zatrudniłbym kogoś z zewnątrz, mógłby sobie nie poradzić - mówi jeden z ankietowanych w naszej sondzie. - Duże korporacje wręcz płacą pracownikom za to, że ci polecają swoich kompetentnych znajomych - dopowiada inny. - Fajnej pracy nie można dostać bez znajomości - przekonuje słuchaczka. - Ale potem już liczy się wiedza.

- Warto jednak pamiętać, że jeśli będziemy naprawdę dobrzy w tym, co robimy, nie będziemy musieli szukać pracy, bo praca sama znajdzie nas - podsumowuje Grażyna Kopińska.

(kd)

Czytaj także

Kolorowe, smutne, wesołe? Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:10
- Zdjęciem, które załączamy do curriculum vitae powinniśmy "pozytywnie zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy" - mówi Krzysztof Kozerski, fotograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie lubisz swojej pracy? Oto najbardziej znienawidzone zawody

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:00
Nie wszyscy lubią swoją pracę. Ale są tacy, którzy mają szczególnie dużo powodów, by zajęcia, którym się trudnią, szczególnie nienawidzić. To m.in. konsultanci telefoniczni, doradcy finansowi i sprzedawcy w sklepach, czyli ludzie, którzy codziennie narażeni są na kontakt z opryskliwymi i bardzo asertywnymi klientami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sobie poradzić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:45
Stres na spotkaniach o pracę i trudne chwile już w niej mogą powodować wypalenie i owocować bardzo trudnymi chwilami. Warto wiedzieć, jak sobie z tym radzić.
rozwiń zwiń