Kolorowe, smutne, wesołe? Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:10
- Zdjęciem, które załączamy do curriculum vitae powinniśmy "pozytywnie zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy" - mówi Krzysztof Kozerski, fotograf.
Audio
  • Jak dzięki zdjęciu w CV zachęcić pracodawcę, by zatrudnił właśnie nas? (4 do 4/Czwórka)
Kolorowe, smutne, wesołe? Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV?
Foto: Glow Images/East News

Zdarza się, że w CV, które przesyłamy przyszłemu pracodawcy, ubiegając się o zatrudnienie, zawiera drobne błędy, literówki. Jeśli jednak fotografia zamiast twarzy "aspiranta" przedstawia słońce, albo całującą się parę, jej właściciel nie ma właściwie czego szukać u potencjalnych pracodawców.

- Swego czasu jeden z kandydatów uparcie przynosił mi CV, w którym na zdjęciu nie miał włosów i ubrany był w czarny golf - opowiada Elżbieta Kiczyńska, HR menager. - Na moją uwagę, ze warto byłoby je zmienić, odrzekł, że "znajomym się podoba". Nie mógł znaleźć pracy przez dłuższy czas…

Dlatego, zdaniem ekspertki, zdjęcie do CV powinno przedstawiać twarz kandydata z bliska i na naturalnym tle. Załączanie do tego dokumentu zdjęcia "paszportowego" również jest niewskazane. Warto więc zwrócić się do profesjonalisty, który specjalizuje się w wykonywaniu portretów i zrobi nam niebanalną fotografię.

- Zwykłe zdjęcie dowodowe jest za bardzo formalne, a poza tym wielu ludzi skarży się, że na tego typu zdjęciach nie wyglądają atrakcyjnie - mówi Krzysztof Kozerski, fotograf. - Profesjonalista doradzi nam np., jak mamy się ustawić i wykona zdjęcie, które będzie podkreślało naszą osobowość.

Ważne jest także to, jak jesteśmy ubrani i uczesani na zdjęciu, które przesyłamy potencjalnemu pracodawcy. Specjaliści radzą : powinniśmy wyglądać oficjalnie. - W przypadku panów odpowiednim strojem będzie garnitur, który można ewentualnie "rozweselić" kolorem krawatu - mówi Kiczyńska. - Panie powinny mieć na sobie żakiet w połączeniu z jasną bluzką. Rozpuszczone włosy nie są dopuszczalne.

(kd)

Czytaj także

Zdolny, bezrobotny, na utrzymaniu rodziców – obraz młodego Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 10:00
W Polsce, wśród osób do 25 roku życia poziom bezrobocia sięga ponad 28 proc. To nie jest rekord, bo na przykład w Hiszpanii, czy Grecji bez pracy pozostaje ponad połowa młodych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak radzić sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 10:00
Proces rekrutacyjny w wielkich korporacjach przebiega nieco inaczej niż w małych firmach. Jest z reguły kilkuetapowy, czasem prowadzony w języku obcym. Warto się do niego przygotować i nie dać się zaskoczyć. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć pieniądze? Zamiast "ogólniaka" wybierz "zawodówkę"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 16:05
Czy wybrać lepsze wykształcenie i narazić się na niemożność znalezienia pracy, czy nie mieć wykształcenia, ale za to otrzymać sporo możliwości zatrudnienia? Okazuje się, że coraz więcej osób stawia na... zawodówki.
rozwiń zwiń