Second-handy wracają do łask?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:32
Okazuje się, że sklepy z używaną odzieżą przeżywają renesans. Ubierają się w nich nawet ludzie, których stać na kupowanie ciuchów w drogich, markowych butikach.
Audio
  • O modowych nawykach Polaków mówią Anna Marciniak i Magdalena Potok (Czwórka/4 do 4)
  • Za co Polacy pokochali second-handy? - odzieżowe śledztwo Bartłomieja Olka (czwórka/4 do 4)
W sklepach z używaną odzieżą można kupić naprawdę niebanalne stroje
W sklepach z używaną odzieżą można kupić naprawdę niebanalne strojeFoto: Glow Images/East News

Według danych Bisnode Polska, w naszym kraju działa ok. 21 tysięcy tzw. second-handów, czyli sklepów z używaną odzieżą. Z badania TNS OBOB zaś wynika, że używane ubrania kupuje regularnie 42 procent, a sporadycznie - 13 procent Polaków.

- Przez większość dni mamy tłumy, kolejki są cały czas. Apogeum następuje w soboty, wówczas pojawia się najwięcej klientów - mówi Monika Sprawka, kierownik jednego z takich sklepów w Lublinie. - Przychodzą do nas ludzie w bardzo różnym wieku, zarówno starsi, jak i zupełnie młodzi.

Jak przyznają stylistki Anna Marciniak, Magdalena Potok, moda na kupowanie odzieży w drugim obiegu nie powraca - ona po prostu nigdy nie minęła. I choć niska cena ubrań w takich miejscach jest jednym z argumentów, Polakom, którzy tam przychodzą, najwyraźniej chodzi nie tylko o nią. - Kiedyś lubiliśmy wyglądać tak samo, wszyscy ubierali się więc w czarne swetry. Dziś ludzie chcą mieć niepowtarzalne rzeczy, nosić się ciekawie, niebanalnie i kolorowo. Duże, sieciowe sklepy im tego nie zapewniają, więc pozostają second-handy - mówią goście "4 do 4".

(kd/pj)

Czytaj także

Anatomia mody: kolorowe ptaki kontra szare myszki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 09:00
– Moda jest w każdym z nas. Niektórzy się do tego przyznają otwarcie, inni nie. Ale moda jest sposobem na życie, sposobem wyrażania siebie i… metodą na zarabianie pieniędzy – mówi w Czwórce Marta Majdan z działu modowego pisma "Joy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dior - nieśmiały samotnik, genialny twórca

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 15:31
Imperium modowe Diora narodziło się w połowie lat 40. i dziś jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i luksusowych marek na świecie.
rozwiń zwiń