Kod Żoliborza z dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 13:10
Trzy osoby mogą mieć w sobie siłę, by namówić pół Żoliborza do snucia opowieści z dawnych lat. "Kod pokoleń" łączy pokolenia żoliborzan.
Audio
  • "Kod pokoleń” - reportaż Grażyny Wielowieyskiej (Na cztery ręce/Czwórka)
Plac Wilsona na warszawskim Żoliborzu
Plac Wilsona na warszawskim ŻoliborzuFoto: źr. Wikipedia/GNU/Gophi

- Jest nas trzech: Marek Brzeziński, Dominik Cudny oraz Stefan Sajdak. Wszyscy trzej chcieliśmy działać w jakiś sposób. Udzielać się społecznie. Łączy nas zainteresowanie nowymi mediami i historią mówioną. Odkryliśmy QR kody, gdzie na małym kwadracie można zamieścić nieograniczoną liczbę treści - opowiadają pomysłodawcy "Kodu pokoleń".
Do swojego pomysłu wybrali warszawski Żoliborz, jako miejsce, z którym są związani, gdzie czują się dobrze, gdzie mieszkają. Zgłosili się ze swoim projektem do Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" do Laboratorium Animatorni. Udało się pozyskać pomoc w urealnieniu projektu.
- Projekt nazywa się "Kod pokoleń" to interaktywna mapa dzielnicy, na której zamieszczamy subiektywne historie jej mieszkańców i osób z nią zwiazanych. Te historie zazwyczaj zostają w kręgu rodzinnym - opowiadają twórcy.

W "Kod pokoleń" chętnie włączają się osoby starsze, opowiadają swoje historie o ulubionych miejscach, sąsiadach. Wspominają żoliborskie wydarzenia sprzed lat. Z subiektywnych narracji powstaje niekończąca się opowieść o dzielnicy.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego reportażu Grażyny Wielowieyskiej "Kod Pokoleń".

Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Domkumentu Polskiego Radia.

(pj)

Czytaj także

Zachować tamten "klymat"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 15:00
Czy zwykła pamięć o tym, co minęło to już patriotyzm? A może wstydzimy się swoich lokalnych przyzwyczajeń, strojów, albo gwary?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neony wprawiały miasto w ruch

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 13:30
W czasach PRL-u Warszawa miała około 2 tysiące neonów. Dzisiaj wiele z nich szpeci elewacje. Są jednak zapaleńcy, którzy rekonstruują stare neony i chcą je pokazywać w galeriach i muzeach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa domem Węgra

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 13:18
Gabor spędził nad Wisłą lata dzieciństwa, potem przeniósł do swojej ojczyzny, na Węgry. Ale już jako dziecko podjął decyzję, że musi wrócić do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomaganie to styl życia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 09:22
Sue Ryder całe życie pomagała ludziom. Była pielęgniarką, współpracowała z Cichociemnymi, założyła fundację. Dziś jej misja kontynuowana jest przez innych, celem jest pomoc.
rozwiń zwiń