Warszawa domem Węgra

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 13:18
Gabor spędził nad Wisłą lata dzieciństwa, potem przeniósł do swojej ojczyzny, na Węgry. Ale już jako dziecko podjął decyzję, że musi wrócić do Polski.
Audio
  • "Budapeszt - Warszawa" - reportaż Katarzyny Błaszczyk (Na cztery ręce/Czwórka)
Panorama warszawskiej Pragi
Panorama warszawskiej Pragi Foto: Hiuppo/Wikimedia Commons

- Gabora poznałam w marcu 2013 roku, ale jego opowieść pozwoliła mi się cofnąć w czasie - mówi Katarzyna Błaszczyk w swoim reportażu. - Był rok 1985. Miałam wtedy raptem 3 lata i, razem z rodzicami, pojechaliśmy na Węgry naszym zielonym maluchem. Mój ojciec pracował w kopalini węgla brunatnego w okolicach Miszkolca. Z tej podróży najlepiej zapamiętałam węgierskie kąpieliska - dodaje.
Gabor trafił z Budapesztu do Warszawy dokładnie w tym samym czasie. Jego ojciec przyjechał do Polski na kontrakt, a ta przeprowadzka wpłynęła na całe jego życie. - Miałem wtedy 6 lat, znajomość polskiego była nikła - wspomina Gabor.

Do Polski rodzina Gabora przyjechała w 1985 roku, w sierpniu. - Pierwsze słowa, jakich się nauczyłem, to było: "CeCeCeWuKaeS Legia" - Bo całą noc krzyczeli, gdy był mecz. Całą noc tego słuchaliśmy, nie wiedząc, co się dzieje i co to znaczy - dodaje. 
We wrześniu Gabor poszedł do polskiej szkoły. Zaklimatyzował się. Tu znalazł kolegów i przyjaciół. Po 5 latach skończył się kontrakt taty i cała rodzina musiała wrócić na Węgry. Wtedy Gabor zdecydował, że on musi wrócić do Polski. Udało mu się to po 17 latach.
Posłuchaj załączonego reportażu Katarzyny Błaszczyk "Budapeszt - Warszawa".
Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(pj)

Czytaj także

Czytelnictwo to inwestycja w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 12:02
Państwo nie powinno oszczędzać na czytelnictwie - mówi Mariusz Szczygieł. - Taka oszczędność przyniesie opłakane skutki w przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hobby z kurnika: kochin to miła kupa piór, a bojowiec atakuje

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 09:19
Oni wiedzą, jak odróżnić koguty rasy szabo, które kury są miłe, które miewają humory, a które szczególnie lubią ciepło. Bohaterowie reportażu "Hobby z kurnika” widzieli też jajka w kolorach, które przeciętny człowiek ogląda tylko w Wielkanoc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualna Warszawa wciąga

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 10:00
"Warszawa 1935" to pierwsza polska animacja, odtwarzającą obraz stolicy sprzed wojny. Wspaniały film powstał w niewielkim studiu na warszawskiej Pradze.
rozwiń zwiń