Sentymentalny spacer z dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 17:30
Fonograf, gramofon, telewizor, magnetofon czy walkman, kiedyś były najnowocześniejszymi zdobyczami techniki, dziś to eksponaty z muzeum w Niepołomicach. Warto wybrać się tam w fonograficzną podróż.
Audio
  • "Przygoda z fonografią" - reportaż Katarzyny Blaszczyk (Czwórka/4 do 4)
Sentymentalny spacer z dźwiękiem
Foto: East News/Glow Images

Muzeum Fonografii w Niepołomicach jest częścią Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. To jedyne Muzeum Fonografii w Polsce, które prezentuje tę dziedzinę techniki i jej rozwój od samych początków, czyli czasów Tomasza Edisona.

Radia i gramofony grają pierwsze skrzypce w tym muzeum, jednak każde z nich stoi we wnętrzu, które oddaje klimat odpowiedniej epoki. Ekspozycję rozpoczyna polifon wałkowy z II połowy XIX wieku. Jest tu też fonograf, pierwsze urządzenie, dzięki któremu udało się zapisać dźwięk w taki sposób, by dało się go później odsłuchać.

Szalony rozwój fonografii wiąże się z wynalazkiem Emila Berlinera - gramofonem. Od tego czasu możemy śledzić, jak muzyka wpływała na kulturę, czego się kiedyś słuchało, jakie teksty piosenek były lubiane i popularne. Muzeum w Niepołomicach daje możliwość odbycia wspaniałej podróży do przeszłości. Im zwiedzający jest starszy, tym lepiej - czeka go więcej wzruszeń.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Błaszczyk pt. "Przygoda z fonografią".

Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
(pj)

Czytaj także

Bezcenna pamięć kombatantów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 17:57
Wiedza, pamięć kombatantów i ich domy pełne pamiątek są źródłem informacji dla wielu grup rekonstrukcji historycznej. Taką postacią, od której można dowiedzieć się wiele jest major Nowakowski, ceniony w całej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoplastikon - miejsce z duszą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 16:44
W zbiorach warszawskiego fotoplastikonu znajduje się ponad 5000 zdjęć, od tych upamiętniających otwarcie Kanału Sueskiego, aż poprzez Warszawę na przełomie wieków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A ty? Umiesz mówić po polsku?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 18:04
W cudzysłowie czy w cudzysłowiu? Tę książkę czy tą książkę? Prosze panią czy proszę pani? 100 gramów czy 100 gram? Która forma według was jest poprawna? Jeśli chcecie sprawnie władać językiem zapraszamy na lekcję poprawnej polszczyzny.
rozwiń zwiń