Spędź karnawał w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 14:30
Meksykanie, podobnie jak Brazylijczycy, w karnawale się nie oszczędzają. W niektórych stanach zabawa trwa nawet 10 dni, a mieszkańcy całe życie podporządkowują biesiadzie.
Audio
  • Sprawdź jak wygląda karnawał w Meksyku (Czwórka/4 do 4)
  • Karnawałowe zwyczaje Indian w Meksyku (Czwórka/4 do 4)
Karnawał w Meksyku to jedno z najważniejszych świąt. Obchodzi się je długo i hucznie
Karnawał w Meksyku to jedno z najważniejszych świąt. Obchodzi się je długo i hucznieFoto: Glow Images/East News

Bajecznie kolorowe parady, fajerwerki, tańce, pyszne jedzenie i wytrawne trunki - podróżnicy nie mają wątpliwości, że karnawał spędzony w Meksyku, na zawsze pozostaje w pamięci.

- Nie mamy sambodromu, ale nam wystarczają ulice - opowiada mieszkająca w Polsce Meksykanka. - Wszędzie słychać muzykę, wszyscy tańczą i cieszą się. Najsłynniejsze obchody są w Veracruz i Mazatlan. W tym czasie te miasta ogłaszane są najszczęśliwszymi miejscami na świecie.

Karnawał dookoła świata: Chiny, Wietnam i Wenecja >>>

W karnawale świętują także meksykańskie plemiona indiańskie. - Karnawał to doskonały czas, żeby zobaczyć, jak różnorodnym krajem jest Meksyk - przekonuje podróżnik, Bartek Kaftan. - Miałem okazję uczestniczyć w karnawałowych obrzędach w miejscowości Tenejapa, w stanie Chiapas, gdzie rdzenne kultury indiańskie są najbardziej żywe i widoczne.

Pierwsze dni tamtejszego karnawału sprowadzają się do wielkich przygotowań i biesiadowania w domach. Rozmówca Krzyśka Grzybowskiego zaznacza jednak, że to tylko pozory. - Indianie Tzeltal traktują karnawał bardzo poważnie, bo w ich ojczyźnie nie ma miejsca na beztroskę. Górzysta kraina Los Altos de Chiapas jest kapryśna i nieprzewidywalna. Tzeltalowie żyją tu jednak od pokoleń i znaleźli sposób, by dojść ze światem do ładu. To costumbre – obyczaj, tradycja, kodeks. Zgodnie z nim rozsądza się spory i gotuje 
tamales z fasolą; czci bogów i przodków, a od czasu do czasu świętuje. Zwłaszcza w karnawale - podsumowuje gość "4 do 4".

Zwiedź z nami najpiękniejsze zakątki świata >>>

Uroczystości karnawałowe w Meksyku trwają aż do środy popielcowej, czyli dnia upamiętniającego śmierć Juana Carnaval (wdowa opłakuje śmierć Juana i odczytuje jego testament, w którym nakazuje zdrowy i radosny tryb życia). Dzień ten symbolicznie staje się początkiem nowego okresu – Wielkiego Postu.

(kul / ac)

Czytaj także

"Meksyk to zupełnie inna planeta"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 09:09
- Poznawanie Ameryki Łacińskiej zaczęłam od Meksyku i zakochałam się bez pamięci – mówi Sylwia Mróz, dziennikarka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariachi, tequila i piękne kobiety z Guadalajary

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 18:18
- Guadalajara to drugie co do wielkości miasto w Meksyku, które łączy w sobie wszystko i jest kolebką tradycji, kultury i kuchni - mówi Wojciech Łopatkiewicz z Ambasady Meksyku w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń