Mariachi, tequila i piękne kobiety z Guadalajary

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 18:18
- Guadalajara to drugie co do wielkości miasto w Meksyku, które łączy w sobie wszystko i jest kolebką tradycji, kultury i kuchni - mówi Wojciech Łopatkiewicz z Ambasady Meksyku w Polsce.
Audio
  • Ernesto Malda podaje przepis na meksykańską salsę (4 do 4/ Czwórka).
  • Wojciecha Łopatkiewicza wspomnienia o Guadalajarze (4 do 4/ Czwórka).
Mariachi, tequila i piękne kobiety z Guadalajary
Foto: Glow Images/East News

W Guadalajarze można poczuć klimat wielkomiejski, ale również odnaleźć sielskość meksykańskiej prowincji. Wojciechowi Łopatkiweiczowi kojarzy się z mariachi, tequilą i pięknymi kobietami.
Marrichi to meksykańskie orkiestry, które na początku XVII wieku grały na weselach. Dzisiaj grypy muzyków można spotkać w wielu różnych okolicznościach. Ich obecność tworzy atmosferę miejsca.
W tej części Meksyku sprzyja również klimat, który jak mówi gość audycji "4 do 4", jest wyjątkowo łagodny, bo średnia temperatura to 30 stopni.
Natomiast gorąca bywa kuchnia. Dla amatorów ostrych przypraw i sosów Meksyk to właściwe miejsce, ale, jak zaznacza Wojciech Łopatkiewicz, tak naprawdę, to my decydujemy jak ostre potrawy zjemy. Wszystko zależy od salsy, którą wybierzemy. Dlatego twierdzenie, że kuchnia meksykańska jest ostra to mit.
Mity na temat meksykańskiej kuchni można szybko obalić po jednej wizycie na lokalnym bazarze. - Tam można spróbować wszystkiego. I wszystko jest przygotowywane w naszej obecności - mówi Wojciech Łopatkiewicz.

jl

Czytaj także

Meksyk: starożytna kultura Majów i święta Coca-Cola

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 13:00
Coca-Cola, uznawana za święty napój, kościół chrześcijansko-indiański, Jan Chrzciciel na mule i piwo z limonką - kultura Meksyku pełna jest niespodzianek i ciekawostek, o którym Europejczykom nawet się nie śniło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk w Meksyku i pyszne guacamole

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 17:40
W Stanach Zjednoczonych sprzedaje się więcej meksykańskiej salsy niż ketchupu, w Polsce też smaki Meksyku cieszą się dużym powodzeniem, ale tylko u nas Agnieszka Kręglicka radzi jak zrobić perfekcyjne guacamole.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Meksyk to zupełnie inna planeta"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 09:09
- Poznawanie Ameryki Łacińskiej zaczęłam od Meksyku i zakochałam się bez pamięci – mówi Sylwia Mróz, dziennikarka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń