Polacy emigrują. Socjolog: nie ma w tym nic złego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 08:00
Większe możliwości i lepsza praca - to najczęstsze powody, dla których decydujemy się opuścić nasz kraj. Z najnowszych badań wynika, że w 2013 roku z Polski wyemigrowało kolejne pół miliona ludzi.
Audio
  • Emigracja nie jest zła, ale trzeba ją przemyśleć (Czwórka/4 do 4)
Polacy znów masowo wyjeżdżają. Głównie za pracą, ale też, żeby zdobyć nowe doświadczenia
Polacy znów masowo wyjeżdżają. Głównie za pracą, ale też, żeby zdobyć nowe doświadczeniaFoto: Glow Images/East News

- Patrząc z perspektywy 10 lat naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej jasno możemy stwierdzić, emigracja nie jest u nas problemem falowym tylko stałym i bardzo prawdopodobne, że będzie kontynuowana - mówi Izabela Styczyńska, członek zarządu CASE. - Oczywiście wszystko zależy od działań naszego państwa. Czy ono będzie zachęcało obywateli do pozostania, czy wręcz odwrotnie.

Dlaczego Polacy decydują się na wyjazd z kraju? >>>

Zdaniem socjologa Krzysztofa Martyniaka, nie należy demonizować pojęcia "migracji" i "emigracji". - To znak naszych czasów i efekt rozwoju społeczeństw - twierdzi ekspert. - Człowiek ma prawo pojechać tam, dokąd chce i robić zawodowo to, co chce. Ja osobiście nie chciałbym, żeby ktoś w tej kwestii decydował za mnie.

Największy exodus Polaków miał miejsce w latach 2004-2007. Wówczas z kraju wyjechało 2,2 miliona osób. Mniej więcej od tego czasu nasz kraj jest w pierwszej piątce państw, których obywatele najczęściej migrują do innych krajów wysoko rozwiniętych.

W Polsce brakuje lekarzy - dokąd wyjechali? >>>

To także zasługa tego, że w naszym kraju nadal funkcjonuje stereotyp "za granicą jest lepiej". Tymczasem bardziej pasowałoby tutaj przysłowie "wszędzie dobrze gdzie nas nie ma". - Powodów dla których ludzie migrują jest wiele. Część robi to z personalnych pobudek, część, żeby coś przeżyć i zdobyć doświadczenia. Ale oczywiście są też ludzie zmuszeni do opuszczenia kraju z powodu trudnej sytuacji finansowej i panującego u nas bezrobocia - mówi Styczyńska.

Z danych wynika, że Polacy najchętniej wyjeżdżają do Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. 80% wszystkich migrujących stanowią osoby młode. Nieprawdą jednak jest, że "Polskę opuszczają najlepsi". Osoby o wysokich kwalifikacjach zawodowych raczej nie wyjeżdżają, gdyż zdają sobie sprawę, że mają realne szanse rozwoju własnej kariery w Polsce.

(kul/kd)

Izabela
Izabela Styczyńska i Krzysztof Martyniak gościli u Krzyśka Grzybowskiego
Zobacz więcej na temat: Czwórka emigracja psychologia

Czytaj także

Wiek XXI - czas niewidzialnych używek

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 13:00
Popularność, jedzenie, zakupy, telewizja, internet, smartfon - dziś można się uzależnić praktycznie od wszystkiego. To kwestia charakteru, a może znak naszych czasów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amoreum Plus - ubezpiecz się od miłości!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 15:00
Aleksandra Hirszfeld postanowiła wyjść na przeciw wszystkim gotowym na miłość, stworzyła firmę Amoreum i oferuje Amoreum Plus, czyli ubezpieczenie od zakochania. Twarzą kampanii został... Piotr Najsztub.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog: tylko od ciebie zależy, czy będziesz samotny

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 18:30
- Samotność sama się "nakręca". Jeśli uważam, że jestem samotny, w kontaktach z innymi staję się mrukliwy. Wówczas ludzie, którzy ze mną przebywają, przestają się do mnie odzywać, a ja czuję się coraz bardziej odrzucony i kółko się zamyka - tłumaczy psycholog Andrzej Mielecki.
rozwiń zwiń