Wiek XXI - czas niewidzialnych używek

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 13:00
Popularność, jedzenie, zakupy, telewizja, internet, smartfon - dziś można się uzależnić praktycznie od wszystkiego. To kwestia charakteru, a może znak naszych czasów?
Audio
  • Sprawdź jak wygląda lista 7 niewidzialnych używek XXI wieku (Czwórka/Hyde Park)
  • XXI wiek bez smartfona - czy to w ogóle jest możliwe? (Czwórka/Hyde Park)
Jak donosi raport GUS, w Polsce telefonia komórkowa ma już prawie 55 mln abonentów i uzytkowników
Jak donosi raport GUS, w Polsce telefonia komórkowa ma już prawie 55 mln abonentów i uzytkownikówFoto: Glow Images/East News

- Uzależnienie bierze się od niewinnego sposobu doznawania przyjemności - wyjaśnia Mariola Wargacka, psycholog terapii uzależnień. - Jeżeli jakieś zachowanie, czynność lub substancja powoduje, że czujemy się lepiej, to wtedy istnieje niebezpieczeństwo nadużywania danego specyfiku, które w efekcie prowadzi do głębokiego kryzysu.

O ile nadużywanie alkoholu czy narkotyków łatwo można zdiagnozować, o tyle inne uzależnienia długo potrafią pozostawać niewidoczne. - Uzależnienia dzielimy na mniej lub bardziej destrukcyjne, bo pracę w ogródku trudno porównywać do zażywania heroiny - mówi terapeutka. - Ale tylko źródła uzależnień są różne, skutki zaś porównywalne: niskie poczucie wartości, zaburzenia emocjonalne, pogorszenie relacji z najbliższymi. Bo bez względu na to, czy ktoś wychodzi do kasyna, czy bez przerwy ogląda telewizję, jest poza zasięgiem otaczającej go rzeczywistości.

Psycholog Mateusz Grzesiak opublikował ostatnio listę niewidzialnych używek XXI wieku. Znalazło się na niej siedem zachowań stanowiących trzon współczesności: bycie zajętym, popularność, internet, plotka, jedzenie, zakupy i telewizja. Wszystkie używki są legalne, na dodatek systematycznie popularyzowane i większość ludzi nie potrafił bez nich funkcjonować.
- Nałóg charakteryzuje się tym, że w zachowaniu uzależnionego występują powtarzalne sekwencje - tłumaczy ekspert. - Jeden bodziec potrafi wygenerować ciąg zdarzeń doprowadzający do sięgnięcia po daną używkę. W przypadku ogólnodostępnych rzeczy, takich jak telewizja czy internet, dużo łatwiej jest się oszukiwać i tłumaczyć swoje skłonności. Dlatego nie powinniśmy ignorować wszelkich sygnałów, które wysyłają nam rodzina i przyjaciele. Oni naprawdę potrafią zauważyć, że dzieje się z nami coś niedobrego. Nie można tego bagatelizować - ostrzega psycholog.

To, że niewidzialne używki stają się poważnym problemem, pokazują też statystyki. Według World Internet Project 64% Polaków korzysta z internetu, z czego blisko połowa (47%) ponad 10 godzin tygodniowo. Z Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności wynika, że ponad 20% Polaków ma otyłość, przede wszystkim ze względu na niską aktywnością fizyczną i wysokie spożycie tłuszczów. Z raportu OBOP wynika natomiast, że statystyczny Kowalski dziennie spędza przed telewizorem prawie 4 godziny.

Czy w XXI wieku można żyć bez telefonu - sprawdziła to Kasia Węsierska, a więcej o niewidzialnych używkach dowiesz się słuchając nagrania z audycji "Hyde Park".

(kul, pg)

Czytaj także

Polak na zakupach potrzebuje doradcy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 11:40
Czym statystyczny Polak kieruje się robiąc zakupy - reklamami, przecenami a może opinią znajomych? Dzięki raportowi "Polacy Rekomendują" znamy już odpowiedź na to pytanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Być, czy mieć - oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 08:00
Młodzi Polacy coraz częściej wolą "być" niż "mieć". - Dopóki jednak nie wyprowadzą się z domu i nie zaczną sami na siebie zarabiać, nie zrozumieją, o czym tak naprawdę mówią - tłumaczy Rafał Glazik, ekonomista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Necknomination - gra, która może cię zabić

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 12:00
Necknomination to nowa, ryzykowna gra, która podbija sieć i już zbiera śmiertelne żniwo. Irlandzkie media informują, że takie alkoholowe “zawody” doprowadziły już w tym kraju do śmierci dwóch osób.
rozwiń zwiń