Zmiana korzystna dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 16:00
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie pozostało głuche na postulaty studentów, którzy protestowali przeciwko konieczności opłat za naukę na drugim kierunku.
Audio
  • Już od nowego roku akademickiego, studenci chcący podjąć naukę na drugim kierunku, mają mieć jasną sytuację, czy będą musieli płacić za naukę (Czwórka/4 do 4)
Zmiana korzystna dla studentów
Foto: Glow Images/East News

Zmiany wprowadzone dwa lata temu wprowadziły spore zamieszanie. Nie do końca jasne zasady, na jakich można się było ubiegać o zwolnienie z płatności, odstraszyły wielu potencjalnych chętnych od podjęcia nauki na drugim (i kolejnych) kierunku.

- Założeniem zmian jest wzmocnienie tych uczelni i kierunków, gdzie jest najwięcej chętnych do nauki. Tam będzie znacznie więcej ofert bezpłatnych studiów - mówi o planowanych zmianach Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Dotychczas student po roku dowiadywał się, czy będzie miał możliwość bezpłatnego studiowania na drugim kierunku. Tymczasem to od początku powinno być jasne, jaki kontrakt uczeń zawiera z uczelnią - zaznacza minister.
- Teraz, gdy student na pierwszym kierunku studiów osiągnie na tyle dobre wyniki, aby znaleźć się w 20% najlepszych studentów, będzie automatycznie zwolniony z płatności za drugim kierunku - mówi w "4 do 4" Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. - To bardzo ważne zmiany przepisów, na pewno krok we właściwym kierunku. Tym bardziej, że dotyczy on naprawdę licznej grupy studentów, kilkudziesięciu tysięcy. Istotne jest też to, iż po wprowadzeniu nowych przepisów, student uzyska gwarancję, że zwolnienie opłaty za drugi kierunek będzie obowiązywało go przez cały okres konkretnego etapu nauki, bez konieczności corocznej weryfikacji - dodaje zadowolony z efektów rozmów Müller.
(ac/pj)

Czytaj także

Oceny w szkołach są… niepotrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 12:00
Skala stopni w szkole służy ocenianiu osiągnięć ucznia - takie jest założenie. W rzeczywistości bywa inaczej. – Czasem chodzi o dowartościowanie ucznia, albo poprawienie humoru jego rodzicom – mówi w Czwórce Bartosz Karaśkiewicz, nauczyciel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjedź na studia do USA

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 16:00
Marzysz o tym, żeby studiować za Oceanem? Jak się okazuję, nie potrzeba wcale wiele, aby to zrealizować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idziesz na studia? - wybierz takie, których nie zlikwidują

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:45
Coraz częściej słyszy się o likwidowanych uczelniach wyższych, czy zamykaniu konkretnych kierunków studiów. Już niedługo maturzyści swą przyszłą szkołę sprawdzą bez problemów - dostaną informacje i o finansach, i o akredytacji.
rozwiń zwiń