X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Finansowy portret młodych Polaków. Żyją nieodpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 08:00
Choć niektórzy nie muszą martwić się o każdy zarobiony grosz i oszczędzać, by przetrwać "do pierwszego", niestety większość młodych Polaków ledwie wiąże koniec z końcem. Z badań wynika jednak, że nie zależy to od wysokości ich zarobków. Potrafią bowiem wydać wszystko, niezależnie od tego, ile zarobią.
Audio
  • Prof. Anna Dąbrowska i Andrzej Kulig o kondycji finansowej młodych Polaków (Czwórka/4 do 4)
  • Czy młodzi Polacy umieją oszczędzać, czy interesują się inwestowaniem? - sonda wśród słuchaczy Czwórki (Czwórka/4 do 4)
Młodzi Polacy nie potrafią oszczędzać?
Młodzi Polacy nie potrafią oszczędzać?Foto: Glow Images/East News

Z raportu Krajowego Rejestru Długów "Finansowy portret młodych" wynika, że średnie wydatki "na życie" młodych ludzi, czyli opłaty za czynsz, prąd, wodę, media, koszty jedzenia i podróżowania, a także raty ewentualnych kredytów, wynoszą 2120 zł. To niewiele mniej niż ich średnie zarobki, czyli 2699 zł. Po opłaceniu wszystkich obowiązkowych rachunków zatem na ubrania, sprzęt do domu, uprawianie sportu, czy odkładanie na przyszłość, zostaje młodym ludziom średnio tylko 579 zł.

Duża część dochodów młodych, ponad 600 zł, zostaje przeznaczona na żywność. Osoby po "trzydziestce" oraz te z wyższym wykształceniem wydają najwięcej, bo ponad 800 zł. - Mieszkanie to wydatek rzędu dwóch tysięcy złotych miesięcznie, do tego dochodzą opłaty za telefon, ok. 80 zł, a także przejazdy i wyjazdy, czyli 600 złotych - wylicza słuchacz Czwórki w naszej sondzie. - Pochodzę z okolic Malborka - mówi kolejny. - Za stancję płacę tysiąc złotych co miesiąc, resztę pieniędzy przeznaczam na jedzenie, kosmetyki i ubrania. Na imprezy wydaję może 300 zł, na pewno nie więcej.

Jak przyznaje prof. Anna Dąbrowska z Zakładu Badań Zachowań Konsumentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie niezależnie od wysokości dochodów można być jednak przedsiębiorczym. A z badań przeprowadzonych m.in. przez SGH wynika, że młodzi ludzie zupełnie nie planują swojego budżetu. Nie przywiązują wagi do tego, jakie będą mieli wpływy, ani nie przewidują wydatków. I to jest problem. - W ten sposób żyje co trzeci Polak po trzydziestce. Bardzo często nie planujemy też zakupu dóbr luksusowych, to z reguły są decyzje impulsywne - mówi gość "4 do 4" i dodaje, że to w pewnym sensie nieodpowiedzialność.

Andrzej
Andrzej Kulik i Anna Dąbrowska w Czwórce/fot. Jacek Konecki

Według Andrzeja Kuliga z Krajowego Rejestru Długów nazwiska Polaków w wieku do 35. roku życia figurują na listach osób nie płacących rat w terminie najczęściej. - Osoby młode, w wieku 18 - 25 lat, pozostają w większości na utrzymaniu rodziców, ale bardzo niepokojące jest, że kilkunastu procentom starszych Polaków, nawet tych po trzydziestce, również nie udało się usamodzielnić - przyznaje ekspert. - Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być bardzo niskie dochody i fakt, że choć połowa młodych Polaków zatrudniona jest na etacie, ok. 20 proc. pracuje na umowę zlecenie.

Zdaniem gości Czwórki, takie zachowanie można jednak usprawiedliwić. - Młody człowiek ma swoje prawa, w takim wieku nie myśli się jeszcze o przyszłości - mówi prof. Dąbrowska.

(kd/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Do oszczędzania zmusza Polaków strach"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 15:02
Nie myślimy o przyszłości, skupiamy się na teraźniejszości, a planowanie czegokolwiek nie jest naszą mocną stroną - wynika z VI edycji raportu "Postawy Polaków wobec oszczędzania" Fundacji Kronenberga. - Oszczędzamy wówczas, gdy zaczynamy się bać - mówi Krzysztof Kaczmar z Fundacji Kronenberga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz założyć własną firmę? Musisz mieć pasję i entuzjazm

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Często słyszymy: nie masz pracy, załóż własny biznes. Niby nic prostszego, okazuje się jednak, że ci, którzy zastosowali się do tej rady, nierzadko na tym tracą. Firma upada, a młodzi biznesmeni zostają z niczym. - Trzeba mieć cele, a gdy coś nie wychodzi, zagryzać zęby i próbować dalej - mówi przedsiębiorca Tomasz Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska klasowa. Czy istnieje podział na "równych" i "równiejszych"?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Czy istnieje w Polsce podział na klasy społeczne? I co determinuje przynależność do określonej grupy? - Podstawowym kryterium, dzięki któremu sami siebie przyporządkowujemy do poszczególnych klas społecznych, najczęściej są pieniądze - mówi prof. Juliusz Gardacki z SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chcemy mieć w Polsce walutę euro?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 15:54
Kraje, które ostatnio przyjęły euro - Estonia i Łotwa ,mają już za sobą kilka miesięcy życia z europejską walutą. Czy im się to opłacało?
rozwiń zwiń