Tanzania - potężna dawka egzotyki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 18:00
Kraj ze wszech miar egzotyczny, którego perłą jest Zanzibar. Tanzania to jeden z najciekawszych możliwych kierunków wakacyjnych. Warunkiem jest gruby portfel.
Audio
  • Częścią Tanzanii, która pozostawia po sobie niesamowite wrażenia, jest Zanzibar (Czwórka/4 do 4)
  • Materiał reporterski Karoliny Mózgowiec - rozmowa z afrykanistką Magdą Kołbą (Czwórka/4 do 4)
Narodowy Park Serengeti w Tanzanii
Narodowy Park Serengeti w TanzaniiFoto: Glow Images

- Dla nas, Polaków, to wciąż jest kraj egzotyczny, pod każdym względem - opowiada Patrycja Zandberg (Fundacja Kultury Świata). - Gdy jest się tam za pierwszym razem, uderza człowieka w zasadzie wszystko, co nas dotyka, otacza. Ja po raz pierwszy tam pojechałam, gdy skończyłam studia afrykanistyczne, a było to moim wielkim marzeniem. Spędziłam tam miesiąc, włócząc się przez cały czas po całym kraju z bardzo ciężkim plecakiem. On stawał się cięższy każdego dnia - dodaje ze śmiechem rozmówczyni Krzysztofa Grzybowskiego w "4 do 4".
Egzotyka Tanzanii nie ogranicza się wcale do zapierających dech w piersiach przyrody, oryginalnych widoków, obyczajów, z którymi na Starym Kontynencie nie mamy do czynienia. To też coś więcej niż niezapomniane obrazy zwierząt w Narodowym Parku Serengeti.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

- Na dzień dobry lądujemy i widzimy ciemność. Brak światła to w Tanzanii codzienność. Podobnie jest zresztą z wodą. Kraj jest w dużej mierze uzależniony od systemu rzecznego i siłą rzeczy w trakcie suszy, a na taką trafiłam przy pierwszym wyjeździe, były z tym potężne kłopoty. Potem przed hotelem spotykamy wojskowego, który stoi z bronią. To było szokujące dla nas. Dopiero po czasie dostrzegliśmy, że w Tanzanii to rzeczywiście normalne, iż policjanci, wojskowi, czy ochroniarze chodzą z długą bronią - opisuje Zandberg.

wybrzeże
wybrzeże Zanzibaru, foto: Wikimedia

Zakątkiem kraju, który zdecydowanie najbardziej zapadł gościowi Czwórki w głowie jest Zanzibar. - Jest to wyspa, która jest oddalona 80 km od wybrzeży Tanzanii. Moim marzeniem jest spędzić tam więcej czasu, może emeryturę. To jest trochę taki raj na ziemi, jedno z najpiękniejszych miejsc, które widziałam. Nie jest łatwo opisać bajkowość, klimat Zanzibaru. Można się ograniczyć do widoku plaż, które zapierają dech w piersiach, ale to znaczące uproszczenie, bo w przypadku Zanzibaru fascynujące jest wszystko - od kultury, przez widoki, aż do uczucia niesamowitego spokoju, które mi tam towarzyszyło - kończy opowieść gość Czwórki.
(ac)

Czytaj także

Świat Afryki, którą rządzi natura

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 18:00
Hakuna matata to znaczy, że nie ma problemu. Bara Bara to ulica. Świat w języku suahili wygląda inaczej. To świat Afryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mauritius: raj dla spragnionych wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 16:40
Mark Twain nazwał go rajem na ziemi. Dziś Mauritius to jedno z centrów światowej turystyki. - Na turystach zarabiają tam prawdziwe kokosy i nie ma się co dziwić, że robią wszystko, aby ściągać ich jak najwięcej - mówi pilot wycieczek Agnieszka Biesiadecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autem przez Afrykę. "Ta podróż wiele mnie nauczyła"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 17:00
Marcin Złomski postanowił przemierzyć całą Afrykę 19-letnim samochodem osobowym. I udało mu się. Wraz z żoną pokonał w ten sposób niemal 20 tys. kilometrów. - To była niezwykła przygoda - wspomina w Czwórce.
rozwiń zwiń