Polska martyrologia. The Rolling Stones nie zagra z okazji narodowego święta

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 14:00
Związek Zawodowy Artystów Polskich nie chce zagranicznych gwiazd na obchodach 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w kraju. Wystąpić mieli The Rolling Stones.
The Rolling Stones
The Rolling StonesFoto: PAP-ALEX HOFFORD

Rodzimi muzycy przekonują, że zagraniczne gwiazdy na polskiej scenie podczas obchodów narodowych świąt to "importowany podmiot wykonawczy" i "trzeba promować polskich wykonawców". A zaproszenie Brytyjczyków na Stadion Narodowy byłoby "drenażem niezwykle skromnych funduszy przeznaczonych na kulturę". Tymczasem już nie raz wykonawcy tacy występowali podczas poważnych uroczystości państwowych w Polsce, np. w ramach imprez "Przestrzeń wolności" w stoczni Gdańskiej zagrali Rod Stewart, Kylie Minoque i grupa Scorpions.

- Patriotyzm nie jest już tym samym, czym był kiedyś. Trzeba więc rozwijać nowoczesną formułę obchodów narodowych świąt - mówi jeden z słuchaczy Czwórki w naszej sondzie. - Każdy może świętować i okazywać swój patriotyzm jak chce. Dla jednych powinny być organizowane defilady, dla innych głośne koncerty - wtóruje mu inny.

Szymon
Szymon Niedziela i dr Krzysztof Martyniak w Czwórce/fot. W.Kusiński

Zdaniem dra Krzysztofa Martyniaka, socjologa po prostu Polakom "odechciało się patriotyzmu". - Słowo to na co dzień bowiem wycierane jest przez wszystkie "gęby polityczne". Nie mamy więc już ochoty przeżywać tego, mówić o tym. Czujemy, że podczas świąt i wyborów ktoś nas wykorzystuje, a to nie jest miłe uczucie - mówi gość "4 do 4" i dodaje, że oblicza patriotyzmu mogą być różne i nie należy ich oceniać. Część osób bowiem nie chce oddawać życia za ojczyznę, ale za to płaci tu podatki, kasuje bilety w autobusach. I to jest ich patriotyzm.

Tymczasem jak przyznaje Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego, warto promować patriotyzm nawet w czasach nieheroicznych.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy na temat przyszłości obchodów świąt państwowych w Polsce i patriotyzmu we naszych rodaków.

(kd/pj)

Czytaj także

Pieśni patriotyczne są jak zakurzone diamenty

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 15:04
Wielkimi krokami zbliża się kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ciągu najbliższych dni w całym kraju odbędzie się wiele inicjatyw i akcji upamiętniających to wydarzenie. - To dobrze, że tamte fakty zyskują "nowoczesne opakowanie" - mówi Piotr Dmitrowicz, historyk i nauczyciel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

50 Cent: muzyka dała mi wszystko, co dziś mam

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 13:00
To prawdziwa gratka dla fanów muzyki spod znaku hip-hopu. Do Polski przyleciał bowiem legendarny amerykański raper 50 Cent, tym razem jednak nie w celach muzycznych, a wyłącznie biznesowych - by promować słuchawki swojej produkcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Woźniak i piosenki, które otwierały nowe epoki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 13:40
The Rolling Stones, Ewa Demarczyk, Bob Dylan i The Beatles - to ich piosenki autor "Zegarmistrza światła" zaprezentował w liście "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki". Wyboru tego dokonał Tadeusz Woźniak według niezwykłego klucza.
rozwiń zwiń