Jak radzić sobie z bólem? Tabletki to nie jedyne rozwiązanie!

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:30
Ból najbardziej boli tych, którzy od niego uciekają lub próbują go leczyć, zamiast wysłuchać. - Ból może być przyjacielem człowieka - twierdzi anestezjolog Janusz Kidacki. - Ci, którzy bólu nie odczuwają, nie mają jak zdobywać wiedzy o świecie i o niebezpieczeństwach, które mogą nas spotkać w życiu.
Audio
  • Eksperci radzą, jak radzić sobie z bólem (Czwórka/4 do 4)
Jak radzić sobie z bólem? Tabletki to nie jedyne rozwiązanie
Foto: Glow Images/East News

Według Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu - jest  to "subiektywne, przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę (tzw. nocyceptywnych) lub zagrażających jej uszkodzeniem". Dolegliwości, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, odczuwa co czwarty ankietowany Polak.

- Każdy człowiek ma inny próg bólu i w różnych sytuacjach może inaczej ten sam ból odczuwać - mówi anestezjolog ze szpitala Pro-Familia w Rzeszowie. - To nieprzyjemne zjawisko emocjonalne związane z uszkodzeniem tkanek: rzeczywistym lub wyobrażonym. Bo niekoniecznie musimy być chorzy, żeby cierpieć z powodu bólu.  

/

Dolegliwość taka nigdy nie pojawia się przypadkiem, zawsze niesie ze sobą szereg medycznych, psychologicznych, a czasami egzystencjalnych informacji. Przed zabiciem bólu warto przynajmniej spróbować go zrozumieć. Zwłaszcza, że w niektórych przypadkach ból może wiązać się z samotnością, poczuciem opuszczenia. Może też być pierwszym objawem depresji.

- Ból pełni w naszym życiu funkcję ostrzegawczą - tłumaczy psychoterapeutka Barbara Zych. - I tak boląca głowa może sygnalizować problem neurologiczny. Może tez być objawem stresu czy lęku przed ważną rozmową czy podjęciem życiowej decyzji. Cały problem polega na tym, że trudno odróżnić te bóle od siebie. Zwłaszcza na poziomie świadomym. Dlatego warto zacząć się wsłuchiwać w siebie. Organizm jest bowiem naszym najlepszym przewodnikiem.

Jak zatem radzić sobie z bólem związanym ze złymi emocjami? Janusz Kidacki zaznacza, że farmakologia to tylko jedno z możliwych rozwiązań. - Choroby psychoorganiczne leczy się nie tylko lekami. Czasami warto do miejsca, które boli, przyłożyć plaster rozgrzewający. Ostatnio dużo się mówi także o hipnozie i autohipnozie, która pacjentowi umożliwia samodzielne blokowanie bólu.

(kul/kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ładniejsi mają lepiej w życiu? Odpowiada chirurg plastyczny

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 16:20
Z różnych badań wynika, że ludziom ładniejszym przypisujemy wyższą inteligencję, dodajemy wartość domniemaną – mówił dr Dariusz Tarczyński, odpowiadając na pytanie – operacje plastyczne to próżność, czy skuteczny sposób na kompleksy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy są roszczeniowi. Może słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 17:20
Państwo dla obywateli, a nie tylko obywatele dla państwa. Z najnowszego sondażu POLPAN wynika, że od naszego kraju oczekujemy, że będzie zaspokajać nasze potrzeby. Czy w ogóle powinniśmy na to liczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: decyzje w związku podejmujmy wspólnie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 14:10
Z badań wynika, że większość wyborów w domu dokonują kobiety. Mężczyźni włączają się w ten proces, gdy decyzja, którą trzeba podjąć, dotyczy spraw ważnych, czyli na przykład wzięcia kredytu. Lubią też dorzucić "swoje trzy grosze", gdy chodzi o zakup sprzętu grającego.
rozwiń zwiń