X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy są roszczeniowi. Może słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 17:20
Państwo dla obywateli, a nie tylko obywatele dla państwa. Z najnowszego sondażu POLPAN wynika, że od naszego kraju oczekujemy, że będzie zaspokajać nasze potrzeby. Czy w ogóle powinniśmy na to liczyć?
Audio
  • Kinga Wysieńska z Polskiej Akademii Nauk komentuje wyniki badań POLPAN-u (Czwórka/4 do 4)
  • O roszczeniowej naturze Polaków dyskutują eksperci i słuchacze (Czwórki/4 do 4)
Czy państwo powinno dawać, zapewniać, gwarantować, wyrównywać szanse, czy dać spokój i nie przeszkadzać ambitnym, zdolnym, chcącym? Posłuchaj dyskusji w Czwórkowym studiu.
Czy państwo powinno „dawać”, „zapewniać”, „gwarantować”, wyrównywać szanse, czy dać spokój i nie przeszkadzać ambitnym, zdolnym, chcącym? Posłuchaj dyskusji w Czwórkowym studiu.Foto: Glow Images/East News

Państwo nie pomaga, nie wspiera, nie daje poczucia bezpieczeństwa - takie wnioski płyną z sondażu przeprowadzonego przez POLPAN (Polskie Badanie Panelowe). - Respondenci wykazali duże poparcie dla opiekuńczej roli państwa. Dużo większe niż na przykład w krajach skandynawskich - tłumaczy Kinga Wysieńska, adiunkt w Polskiej Akademii Nauk. - Ponad 90 procent ankietowanych oczekuje od państwa, że w przypadku młodych osób pozbawionych dostępu do edukacji, weźmie na siebie ciężar ich kształcenia.

Uczestnicy badania zgodzili się także z tym, że państwo powinno zapewnić pracę każdemu, kto chce pracować.

- Nieco większe zróżnicowanie jest w przypadku oczekiwań co do tego, na ile państwo powinno się angażować w redukcję nierówności społecznych - ocenia ekspert. - Dotyczy to także wysokości wynagrodzenia i ustalonej odgórnie granicy miesięcznego uposażenia pracownika.

W obliczu najnowszych danych o bezrobociu oraz sytuacji, która od dłuższego czasu utrzymuje się na rynku pracy, dla młodych ludzi stało się jasne, że zawodowy start jest dziś mocno utrudniony. - Bezrobocie wśród absolwentów znacznie przekracza poziom średniego bezrobocia nic więc dziwnego, że młodzi ludzie chcieliby, by ta sytuacja wreszcie się unormowała - wyjaśnia dr Piotr Broda-Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Jeśli w danym środowisku panuje niezadowolenie, to reprezentanci tego środowiska przyjmują postawę roszczeniową, także wobec państwa. I nie jest to nic zaskakującego.

Inne zdanie na ten temat ma Piotr Szumlewicz, doradca OPZZ. - Bardzo nie lubię jak o Polakach mówi się, że są roszczeniowi - tłumaczy rozmówca Krzyśka Grzybowskiego. - Moim zdaniem powinniśmy mieć jeszcze większe oczekiwania wobec kraju, w którym przyszło nam żyć. W konstytucji mamy zapis, że państwo jest zobowiązane do prowadzenia polityki pełnego produktywnego zatrudnienia więc te nasze "roszczenia" są jak najbardziej zgodne z konstytucją. Nie zgadzam się również z tym, że państwo powinno wspierać kreatywnych i przedsiębiorczych. W demokratycznym ustroju wszyscy obywatele powinni żyć godnie. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy oraz stopień trudnej do zdefiniowania, na przykład w pielęgniarstwie, kreatywności.

(kul/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szukając pracy, zmień mentalność

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:30
- Mało któremu pracodawcy chce się przeglądać syntetyczne CV na kilku kartkach A4, tym bardziej, że przy każdej rekrutacji dostaje przecież takich maili kilkadziesiąt - mówi Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypalenie zawodowe: młodzi, zdolni, sfrustrowani

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 11:30
Wypalenie zawodowe, bądź "przerdzewienie", dotyka wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynając pierwszą pracę, inaczej wyobrażali sobie start w zawodowej karierze. Są ambitni, a nie widzą szans na awans. - Trzeba płonąć, żyć z pasją, żeby się wypalić - mówi Ewa Gontarczyk, coach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie emigrujemy już za byle pracą

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 11:00
Tylko 17% Polaków deklaruje, że nie rozważa wyjazdu z Polski za pracą. Szukamy lepszych widoków na przyszłość, wyższych pensji oraz komfortu życiowego, który trudno znaleźć na miejscu.
rozwiń zwiń