Jajko jajku nierówne

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:00
Na jajkach od lat odnajdujemy różne numerki. Cyfry 0, 1, 2, 3 mówią o tym, w jakich warunkach żyje kura, która zniosła dane jajo.
Audio
  • Co oznaczają numerki na jajkach i co z tego wynika - sprawdzała Anna Depczyńska (Czwórka/4 do 4)
Kontrole jaj wykazują coraz mniej nieprawidłowości - poinformował UOKiK.
Kontrole jaj wykazują coraz mniej nieprawidłowości - poinformował UOKiK.Foto: East News/Glow Images

Czy warto zapłacić więcej za tzw. zdrowsze jajka sprawdzała Anna Depczyńska.
- Jajka oznaczone numerem 0 lub 1 powodują dużo mniejsze cierpienie zwierząt, niż tzw. dwójki i trójki - mówi Cezary Wyszyński Fundacja,  Viva! Akcja dla zwierząt. - Jajko z cyfrą 3 zostało zniesione przez kurę, która całe swoje życie spędzi w klatce, na powierzchni niewiele większej od kartki A4, jej życie będzie trwało około roku.

W sprawie dwójek sytuacja wcale nie wygląda dużo lepiej. W tym wypadku, mimo że kury nie przebywają w klatkach, to na jedna kurę przypada też bardzo niewielka powierzchnia. Te ptaki nie widzą światła dziennego przez całe życie, a światło sztuczne, regulowane jest tak, żeby z ich żywota "wycisnąć" jak najwięcej jajek. 
- W przypadku jedynek kury mogą wychodzić na zewnątrz, jednak tu kuleje kontrola, musimy zaufać producentom - mówi ekspert. - Zero zaś oznacza system produkcji jaj najbardziej zbliżony do tego, co wielu z nas ma w głowach, gdy myśli o produkcji jaj: kury mają dostęp do powierzchni, gdzie mogą zażywać kąpieli piaskowych, widzą niebo, mają swobodny dostęp do zewnętrznych wybiegów. 
Cezary Wyszyński uważa, że kupowanie zerówek to krok w bardzo dobrą stronę. Żywi nadzieję, że właśnie dzięki decyzjom konsumentów, czyli każdego z nas dwójki i trójki niedługo znikną z rynku, a wraz z nimi cierpienie kur, hodowanych w okrutnych warunkach.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia żywność
Czytaj także

Jedz ryby niezagrożone wyginięciem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 10:40
Statystyczny Polak zjada rocznie zaledwie 12 kg ryb. To niewiele, jednak, jak zauważa przedstawicielka Greenpeace Polska, moda na jedzenie ryb powoli się odradza. Sięgając po rybę powinniśmy wybierać te gatunki, których połów nie jest destrukcyjny dla środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śniadanie do pracy - weź sałatkę, nie kanapki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:00
70 procent pracujących Polaków je w pracy drugie śniadanie. To ładny wynik, jednak jak mówią eksperci, nie powinien być to nasz jedyny posiłek w trakcie ośmiu godzin. Warto też zadbać, by tradycyjne kanapki zastąpić innymi propozycjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeśli na majówkę, to tylko do lasu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 14:30
W Polsce regularnie przybywa lasów. Drzewami pokrytych jest już niemal 30 proc. naszego kraju. Pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce. Tymczasem, jak wynika z badań aż 39 proc. Polaków w lesie nie bywa w ogóle, a 38 proc. robi to sporadycznie.
rozwiń zwiń