Jeśli na majówkę, to tylko do lasu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 14:30
W Polsce regularnie przybywa lasów. Drzewami pokrytych jest już niemal 30 proc. naszego kraju. Pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce. Tymczasem, jak wynika z badań aż 39 proc. Polaków w lesie nie bywa w ogóle, a 38 proc. robi to sporadycznie.
Audio
  • Czym naprawdę zajmuje się leśnik? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Fotografowanie przyrody. Jak to robić, czego unikać i na co uważać? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Domy na drzewach? Nie tylko dzieci je kochają (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Jak często chodzisz do lasu? - sonda wśród słuchaczy Czwórki (Czwórka/Poranek OnLine)
Spędzanie czasu w lesie zawsze jest przyjemnością
Spędzanie czasu w lesie zawsze jest przyjemnością Foto: Glow Images/East News

Słuchacze Czwórki doceniają jednak uroki lasu. - Biegam po lesie, jestem tam więc często - opowiada jeden z nich. - Chodzę do lasu z psem na spacery - dodaje słuchaczka. - Pół życia spędziłem w zalesionej miejscowości i teraz brakuje mi drzew na co dzień. Często więc chodzę do lasu - dodaje jej kolega.
O to, byśmy dobrze czuli się w naszych polskich lasach, dbają każdego dnia leśnicy. Jak zapewnia Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych, ich praca jest ciężka, i to nie tylko pod względem fizycznym. - Będąc leśniczym trzeba być także inżynierem, budowniczym, przyrodnikiem, entomologiem i biologiem. Warto też znać się m.in. na urządzeniach wodnych i melioracji - mówi ekspertka. - Leśnik sadzi lasy, jest za nie odpowiedzialny i musi pilnować tego, by ich przybywało.

fot.
fot. Glow Images/East News

Ale lasy to przecież nie tylko drzewa. To cały ekosystem. - Zwierzęta, rośliny, grzyby - wymienia Małgorzata Czyżewska, leśnik.
W Polsce przeciętny wiek lasu to 60 lat. Z roku na rok coraz więcej jest jednak drzew, które liczą nawet ponad 80 lat. Te piękne, okazałe pnie warto uwieczniać na zdjęciach. A to nie jest wcale proste.

Po pierwsze trzeba mieć dużo wolnego czasu, a po drugie, jeśli chcemy, by na naszym zdjęciu znalazło się też jakieś dzikie zwierzę, warto zdobyć najpierw spore doświadczenie.

- Wielu fotografów nie potrafi zapanować nad kolorem. Jest on przesycony, albo po prostu nieodpowiednio dobrany - wymienia Łukasz Bożycki, fotograf. Jeśli więc mamy taki problem zacznijmy od zdjęć pozbawionych koloru. - W takich przypadkach jednak odbierzemy naturze wiele uroku - przestrzega Bożycki.

(kd/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka drzewa ekologia
Czytaj także

Jadalny las w Seattle. Czy przyjmie się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:22
W Seattle, w amerykańskim stanie Waszyngton, od roku rośnie pierwszy na świecie jadalny las. Mieszkańcy mogą zrywać owoce z drzew za darmo. Czy taka inicjatywa miałaby szansę przyjąć się w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie marnuj papieru na faktury

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 17:30
Nie trzeba wiele, żeby uratować tysiące drzew i znacznie obniżyć emisję dwutlenku węgla. Wystarczy przekonać się do e-faktur. Niestety na razie idzie nam to dość opornie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Będziemy drugim Kuwejtem?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 12:00
Perspektywa wydobywania gazu łupkowego na skalę komercyjną w Polsce wciąż budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy tej metody pozyskiwania energii są zdania, że jest ona tania i da Polsce finansowy zastrzyk. Przeciwnicy prognozują zaś ekologiczną katastrofę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatyzacja lasów byłaby "strzałem w stopę"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 12:00
Polskie lasy zostaną sprywatyzowane? Tak twierdzą niektórzy politycy opozycji i ostrzegają, że wówczas część drzew najprawdopodobniej zostanie wycięta, a reszta - ogrodzona i niedostępna dla spacerowiczów. - W naszym kraju nie ma przyzwolenia na tego typu zmiany - mówi Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych
rozwiń zwiń