Bio art - sztuka, która porusza geny

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 13:59
Bio art to sztuka, która powstaje dzięki używaniu przez jej twórców rozmaitych form życia jako materii artystycznej. O tym, jak i po co tworzy się takie dzieła, porozmawiamy we wtorkowej "4 do 4".
Bio art. Pracę wykonano ośmioma kolorami uzyskanymi z białka
Bio art. Pracę wykonano ośmioma kolorami uzyskanymi z białkaFoto: wikimedia.commons/fot.Nathan Shaner

Bio art czyli np. malowanie kolorowym... białkiem po szkle mikroskopu.  Artyści, tworzący bio art, wykorzystują metody współczesnej biologii i biotechnologii.

I tak na przykład Michał Brzeziński, łączy oddziaływania własnego ciała i rozmaitych organizmów żywych z systemami informatycznymi, inna nowość to koncerty, podczas których na przykład rośliny i mikroorganizmy sterują obrazami i dźwiękami.

Zapraszamy na rozmowę o tym, jak i dlaczego powstaje sztuka bio art, a także skąd wziął się pmysł, by tworzyć takie dzieła, w "4 do 4". Audycja startuje we wtorek, 6 maja, już po godz. 13.00.

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Czwórka KULTURA
Czytaj także

Sztuka może nas dzielić i szokować

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 15:00
Czy państwo powinno dotować sztukę? Czy możemy z góry wyznaczać, jakie dzieła są właściwe i dobre dla odbiorców, a które należy zignorować? - Sztuka musi poruszać, nie zabraniajmy tego i nie dzielmy jej na tą słuszną i tą złą - uważa Marcel Andino Velez z warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieda to zjawisko powszechne w sztuce i kulturze

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 13:00
- Dobre pomysły przychodzą wraz z potrzebą. Sytuacja braku komfortu jest świetnym punktem wyjściowym również dla sztuki - mówi Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Janowska: Gwarancje Kultury to przepustka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 16:30
11 kwietnia 2014 r. po raz dziewiąty już TVP Kultura podczas uroczystej gali wręczy swoje nagrody - Gwarancje Kultury. To rokrocznie dobra okazja, by chociaż na moment przyjrzeć się temu, jaki jest stan polskiej kultury i sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack Nicholson - aktor, który ma moc przyciągania

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:00
- Nie da się nie kochać Jacka Nicholsona. Na sucho uchodzą mu więc wszystkie bezeceństwa, choć przeżył zapewne więcej niż Mick Jagger. Kobiety kochają go, choć nawet przecież nie jest przystojny - mówi w Czwórce Sergiusz Pinkfart, dziennikarz, bloger i podróżnik.
rozwiń zwiń