Konserwatywny jak Polak? "Konserwatyzm to dziś przejaw buntu"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:00
Czy Polacy są konserwatywni na tle mieszkańców pozostałych państw? O tym dyskutowali w Czwórce Mateusz Matyszkowicz z kwartalnika "Fronda" i Piotr Mazurek ze stowarzyszenia "Koliber".
Audio
  • Mateusz Matyszkowicz i Piotr Mazurek o współczesnym polskim konserwatyzmie (Czwórka/4 do 4)
  • Kto to jest "konserwatysta"? - sonda (Czwórka/4 do 4)
Piotr Mazurek i Mateusz Matyszkowicz z Krzysztofem Grzybowskim w Czwórce
Piotr Mazurek i Mateusz Matyszkowicz z Krzysztofem Grzybowskim w CzwórceFoto: Jacek Konecki/PR

Jak przyznaje Mateusz Matyszkowicz, redaktor naczelny kwartalnika "Fronda", bardzo trudno jest zdefiniować pojęcie konserwatyzmu, a tuzy współczesnej myśli politycznej głowią się nad tym zagadnieniem od dawna.

- Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kim jest konserwatysta i co to jest konserwatyzm - mówi Matyszkowicz. - Wiele organizacji lewicowych ma jasny przekaz, jasną listę tez. Tymczasem konserwatyści raczej starają się przyjmować postawę aideologiczną i przedstawiać siebie, jako ludzi, który nie ulegają różnym ideologicznym szaleństwom. Dlatego lepiej mówić o postawie, niż o ideologii konserwatywnej.

Choć wydawać by się mogło, że konserwatyzm nie do końca pasuje do młodych ludzi, goście Czwórki temu przeczą. - To nurt bardzo atrakcyjny dla młodzieży - mówi Matyszkowicz w "4 do 4". - Dzisiejszy świat chce być postępowy, a konserwatyzm jest na antypodach postępu. Dlatego dziś konserwatyzm jest synonimem buntu.

Jak przyznaje Piotr Mazurek, wiceprezes stowarzyszenia Koliber, w ciągu ostatnich lat powstaje coraz więcej stowarzyszeń i organizacji, zrzeszających młodych ludzi o konserwatywnych poglądach.

Czytaj także: Parytety. Więcej młodych w parlamencie? <<<

A co o konserwatyzmie i konserwatystach wiedzą słuchacze Czwórki? Ich odpowiedzi w naszej sondzie skłaniają do refleksji: - Konserwatysta to człowiek, który konserwuje stare obrazy - mówi jedna z respondentek. - To ktoś, kto tęskni za PRL-em - odpowiada słuchacz. - To człowiek, który nie pozwala młodym ludziom mieszkać razem przed ślubem - podsumowała jego koleżanka.

(kd, pg)

Zobacz więcej na temat: Czwórka polityka psychologia

Czytaj także

Jak Niemcy widzą Polaków? "Przyjaciel, zięć, złodziej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:12
Niemcy postrzegają Polaków korzystniej niż Rosjan. Według badań dawny stereotyp Polaka - złodzieja wciąż istnieje, ale podziela go tylko ok. 15 proc. Niemców. - Sytuacja się poprawia, ale wciąż jeszcze nie jest idealnie - mówi w Czwórce Filip Żuchowski, który spędził w Niemczech 19 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym tak naprawdę jest odpoczynek?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 13:17
Majówka to doskonały czas, żeby odsapnąć, zwolnić tempo życia i po prostu odpocząć. Sposobów na to jest wiele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Fabjański: zaufaj życiu - poczujesz się lepiej!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 14:00
- Jeśli walczysz z życiem – przegrasz. Jeśli jednak zdołasz się z nim zaprzyjaźnić, zrozumiesz, że nie może cię ono zawieść - przekonuje Marcin Fabjański. Jego najnowsza książka "Zaufaj życiu" to unikalny podręcznik codziennej praktyki świadomego życia.
rozwiń zwiń