Najbardziej wypielęgnowali są piłkarze

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 15:00
Czy czyjaś postawa jest męska, czy niemęska, nie zależy od dbania o wygląd, tylko od przestrzegania określonych zasad - wyjaśnia Aneta Martynów z "Men's Health". I dodaje, że dziś najbardziej dbają o siebie piłkarze, a ich męskość oceniamy na boisku, podczas meczów.
Audio
  • Czy dziś mężczyźni niewieścieją, a może to zwykły postęp cywilizacji - rozmowa w studiu Czwórki (Czwórka/4 do 4)
Najbardziej wypielęgnowali są piłkarze
Foto: Glow Images/East News

Współcześni mężczyźni, oprócz przejmowania obowiązków domowych, coraz częściej poddają się zabiegom do niedawna zarezerwowanych wyłącznie dla kobiet. Chodzą do kosmetyczki, manicurzystki i do solarium, golą nogi i klatkę piersiową, a niekiedy nawet depilują całe ciało...

Czwórkowi eksperci twierdzą, że nie można tego uznać za zniewieścienie, a należy postrzegać w szerszym kontekście redefinicji ról damskich i męskich.

- Magazyn "Men's Health" i jego popularność na rynku są dowodem na to, że coraz więcej mężczyzn zwraca uwagę nie tylko na to jak wygląda, ale przede wszystkim na swoje zdrowie i kondycję - wyjaśnia Aneta Martynów z magazynu. - Czy czyjaś postawa jest męska czy niemęska nie zależy od dbania o wygląd tylko od przestrzegania określonych zasad. 
Ekspertka zwraca uwagę, że dziś o wygląda najbardziej dbają piłkarze. Cristiano Ronaldo, który depiluje sobie nawet brwi, postrzegany jest jako narcyz, ale nie jako ktoś niemęski. O bycie kobiecym nie jest też posądzany Davida Beckham, którego fryzury są omawiane na wszystkich portalach plotkarskich. - Nawet Wayne Rooney korzysta z dermatologii estetycznej i przeszczepia sobie włosy. Oni swoja męskość definiują na boisku w walce - mówi gość Czwórki. - Męskości nie można mierzyć ilością czasu spędzonego przed lustrem.

Piotr
Piotr Firan, Michał Kukawski i Ewa Jarczewska-Gerc /fot. Wojciech Kusiński

Goście "4 do 4" - doktor Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny i motywacyjny SWPS i redaktor "Malemena" Michał Kukawski i Aneta Martynów zwracają uwagę na zmiany cywilizacyjne, jakie zachodzą w naszym społeczeństwie.
- Przestaje się dziś liczyć siła fizyczna, a stawiamy na inne umiejętności jak komunikowanie wprost, koncentracja, budowanie konsensusu - to są kobiece kompetencje - zauważa Michał Kukawski.
Od lat widzimy jak zacierają się różnice między płciami, role przypisane kobietom i mężczyznom zacierają się, podkreśla Ewa Jarczewska-Gerc. Specjaliści podkreślają jednak, że nigdy mężczyzna nie stanie się kobietą, a kobieta mężczyzną, bo funkcje biologiczne są jednoznacznie nadane.
Czy dziś możemy mówić o zniewieścieniu dużej grupy mężczyzn, czy o naturalnych konsekwencjach zdobywającego kolejne pola równouprawnienia, dowiesz się słuchając całej rozmowy z "4 do 4".
(pj, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka RELACJA
Czytaj także

Związek daje zdrowie i oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 09:54
Dziś ponad 5 milionów Polaków żyje w pojedynkę. Gdyby zdecydowali się na związki, każdy z nich mógłby zaoszczędzić 7200 złotych rocznie, a nawet więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda? Styl życia oparty o wartości? Czym jest "eko-eto"?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 15:00
W ostatnich latach pojawiło się wiele określeń grup społecznych. Mówiło się o pokoleniu JP2, Y, milenialsów itp. Ostatnio głośno mówi się o pokoleniu "eko-eto".
rozwiń zwiń