Selfie. Bo wszyscy jesteśmy narcyzami

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 19:30
Gwiazdy na Oscarach, papież Franciszek na pielgrzymce, Barack Obama na pogrzebie Nelsona Mandeli - "słitfocie" robi cały świat. Nic więc dziwnego, że redaktorzy słownika "Oxford English Dictionary" uznali "selfie" za słowo 2013 roku.
Audio
  • Potęga "selfie" - rozmowa z psychologiem Jarkiem Żylińskim (Czwórka/4 do 4)
Selfie. Bo wszyscy jesteśmy narcyzami
Foto: Glow Images/East News

Atrakcyjna "selfie" stała się wymogiem naszych czasów. Fajne zdjęcia robione "z ręki" zalewają portale społecznościowe i wzbudzają naprawdę duże emocje. Jedni twierdzą, że to najlepszy sposób na utrwalenie wyjątkowych chwil. Dla innych "słitfocia" to dowód na to, że wszyscy jesteśmy narcyzami.

Prawdziwy facet? Tylko z brodą - sprawdź, po co mężczyźnie zarost >>>

- Nie byłoby mody na "focie z rąsi" gdyby nie technologiczny boom. Aparat w telefonie, możliwość ustawienia sobie kadru, fitry, które działaja jak Photoshop, to wszystko sprzyja rozwojowi tej dziedziny "sprzedawania" swojego wizerunku - uważa psycholog Jarek Żyliński. - Niestety często tej potrzebie łechtania swojego ego towarzyszy kompletny brak wsyobraźni. I to chyba jest największy minus tego trendu.

/

Część psychologów uważa też, że częste fotografowanie się i wrzucanie swoich zdjęć do sieci może wskazywać na zaburzenia osobowości. I choć nie ma żadnych wiarygodnych badań, które potwierdzałyby tę tezę, rozmówca Krzyśka Grzybowskiego przychyla się do tej teorii. - Takie zachowanie czasami może wynikać z faktu, że brakuje nam uwagi od drugiego człowieka. Zwłaszcza, jeśli ktoś został wychowany w rodzinie, w której rodzice nie interesowali się dziećmi - wyjaśnia ekspert. - Dużo lepiej jednak jest, kiedy "selfie" manifestuje to, że mamy dystans do samych siebie. To są zdjęcia robione w pewnej konwencji - mają być zabawne, ironiczne. Bohater takich fotek przyznaje, że jest narcyzem, ale przecież robi to dla żartu.

Dziś "selfie" na swoim koncie mają nie tylko blogerki modowe, nie tylko gwiazdy muzyki i celebryci, ale także prezydent Bronisław Komorowski. Głowa naszego państwa pierwsze w życiu zdjęcie z ręki zrobiła sobie podczas ceremonii rozdania Nagród Gospodarczych Prezydenta RP.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda psychologia

Czytaj także

Jak zmienić swoje życie? Najlepiej jak najszybciej!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 14:00
W czasie I wojny światowej brytyjski król Jerzy V zmienił nazwisko na Windsor, bo jego własne miało niemieckie pochodzenie i źle kojarzyło się Anglikom. A co najchętniej zmieniłby w sobie statystyczny Polak? Oto wyniki naszego dochodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bliskość wymaga poświęcenia, ale można się jej nauczyć

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 11:15
W dzisiejszym świecie coraz trudniej jest okazywać bliskość oraz otworzyć się przed drugą osobą. - Żeby odnaleźć prawdziwe porozumienie w związku, musimy zaangażować czas, siły i naprawdę chcieć - przekonywał w Czwórce dr Bartosz Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dready. Odzwierciedlenie naszej duszy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 19:00
Kiedyś znaczenie dreadów było klarowne. Ktoś, kto je nosił, słuchał najczęściej muzyki reggae i wyznawał wartości, jakie ona ze sobą niesie. Dziś to właściwie już tylko jedna z wielu fryzur. Na szczęście nie dla wszystkich. - Dready to wciąż fajna manifestacja kontrkultury - przekonuje w Czwórce Mirosław "Maken" Dzięciołowski.
rozwiń zwiń