Rynek pracy w Polsce - ważne wykształcenie czy doświadczenie?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 17:00
Wśród Polaków do 25 roku życia bezrobocie wynosi prawie 30 procent. Kończą studia bez znajomości realiów pracy zawodowej. Pomimo wiedzy wyniesionej ze szkoły, brak im doświadczenia, o które zabiegają pracodawcy.
Audio
  • Młodym ludziom najtrudniej jest znaleźć pracę (Czwórka/4 do 4)
Rynek pracy w Polsce - ważne wykształcenie czy doświadczenie?
Foto: Glow Images/East News

- W Polsce rynek pracy wydaje się za mało elastyczny, szczególnie z punktu widzenia młodych ludzi. Im najtrudniej znaleźć pracę. To są ludzie, którzy mają bardzo niewielkie lub żadne doświadczenie zawodowe. Sam moment wejścia na rynek pracy jest dla nich najbardziej bolesny - mówi Łukasz Sienkiewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

Gość dodaje również, niepotrzebne jest mówienie, że trzeba się coraz więcej kształcić, bo to jest nieprawdziwy przekaz. Młodzi potrzebują zdobywać coraz więcej praktycznych umiejętności i kompetencji. Niestety duża część szkoleń, kursów jak i studiów, tych konkretnych umiejętności im nie daje. To jest problem, którego doświadczają pracodawcy.

Czytaj także: Wczesna praca się opłaca?<<<

Jest wiele młodych ludzi, którzy mają zbyt wysokie wymagania i aspiracje dopiero rozpoczynając swoją karierę na rynku pracy. Czekają aż korzystna oferta sama do nich przyjdzie. Pojawia się też problem informacji o tym rynku. Młodzież nie wie jak sytuacja na nim wygląda i czego powinni się tak naprawdę spodziewać.

Na przeciwdziałanie bezrobociu, Unia Europejska przeznaczyła 6 mld euro. Po stronie odpowiednich instytucji, na przykład Urzędu Pracy leży, aby je efektywnie zainwestować w pomoc młodym. Aleksandra Jarczewska z Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, iż jest szansa na to, aby te pieniądze, były przeznaczone na dokształcanie młodych ludzi w zakresie samozatrudniania, rozwijania własnych biznesów i pomocy im w tym.

Aby dowiedzieć się więcej na temat problemu zatrudniania młodych ludzi w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej, zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".

bc/pj

Czytaj także

Staż: niewolnictwo czy szansa na dobrą pracę?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 16:59
Staże bywają cennym doświadczeniem... ale bywają też zabójcze. Śmierć 21-letniego brytyjskiego praktykanta wywołała dyskusję i lawinę zwierzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy nasi rodzice rozumieją co robimy w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 14:20
Prawie połowa Brytyjczyków nie rozumie, na czym polega praca ich dzieci, a tylko 8 proc. z nich kojarzy branżę w której są zatrudnieni. Z dziwnie brzmiącymi słowami mają problemy także polscy rodzice...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy są roszczeniowi. Może słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 17:20
Państwo dla obywateli, a nie tylko obywatele dla państwa. Z najnowszego sondażu POLPAN wynika, że od naszego kraju oczekujemy, że będzie zaspokajać nasze potrzeby. Czy w ogóle powinniśmy na to liczyć?
rozwiń zwiń