Wychowanie fizyczne całkiem kosmiczne

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:45
Nordic walking, zumba, taniec nowoczesny, to kilka dyscyplin, które uczniowie mogą trenować w ramach WFu. Dlaczego zatem wciąż część z nich niechętnie bierze udział w takich zajęciach?
Audio
  • Goście Czwórki o wychowaniu fizyczny w szkołach (4 do 4/ Czwórka)
Wychowanie fizyczne całkiem kosmiczne
Foto: Glow Images/East News

Starsze pokolenia pamiętają trenerów z brzuszkiem, którzy na WF-ie rzucali dzieciakom piłkę i przez 45 minut kazali za nią ganiać. Dziś nauczyciele wychowania fizycznego to wysportowani ludzie, którzy poświęcają swoim podopiecznym zdecydowanie więcej uwagi.

- Student na kierunku wychowanie fizyczne czy też sport, to nie jest już tylko magister od fikołków - podkreślał w audycji "4 do 4" Michał Obukowicz , pełnomocnik rektora ds. sportu AWF. Absolwenci tej uczelni, poza wiedzą praktyczną, uczą się jak atrakcyjnie "sprzedać" przedmiot. - Wykładana jest psychologia, socjologia, są zajęcia z promocji zdrowia - wylicza.

Szkoły wychodzą też naprzeciw uczniów oferując im całą gamę dyscyplin, które można uprawiać w ramach obowiązkowych zajęć. - Na Uniwersytecie Warszawskim do wyboru jest około 30. bezpłatnych przedmiotów - podkreślił Mieszko Czerniawski z samorządu studentów UW. Poza standardowymi dyscyplinami, jak basen, piłka nożna czy siatkówka, żacy mogą brać udział w zajęciach z nauki zumby - popularnego tańca-fitness.

Przeczytaj także: WF - lekcja atrakcyjna dla wszystkich

Niestety nawet najszersza oferta i najlepsi trenerzy nie przekonają tych, dla których ciało to tylko zbędny dodatek do umysłu. Zdaniem studenta AWF Ariela Wojciechowskiego, to jaki mamy stosunek do sportu, zależy od wychowania, a także od tego jak lubimy spędzać czas. Dlatego jedni stawiają na trenowanie mięśni, podczas gdy inni wybierają siłownię umysłową.

Jak zmieniła się infrastruktura sportowa w Polsce? Co jeszcze trzeba zrobić aby WF był bardziej atrakcyjnym przedmiotem? Posłuchaj całej rozmowy z "4 do 4".

(pkur, ac)

Czytaj także

Dziecko na treningu? "Pięciolatek jest już staruchem"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:00
Profesjonalne uprawianie sportu należy zaczynać w bardzo młodym wieku. - Pięciolatek rozpoczynający treningi łyżwiarskie jest już staruchem, bo takie dziecko powinno mieć 3, ewentualnie 4 lata - mówiła w Trójce mama 12-letniej Agaty, trenującej łyżwiarstwo figurowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wszystkie dzieci lubią biegać i skakać?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 15:18
Dlaczego niektóre nie lubią lekcji wychowania fizycznego? - o to zapytaliśmy gościa "Zagadkowej niedzieli", dr Joannę Piotrowską z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Sprawdziliśmy też, o co chodzi z kaloriami i jaki miód jest najzdrowszy. Nie zabrakło oczywiście konkursów z nagrodami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod okiem mistrza

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 21:03
Renata Mauer-Różańska, Paweł Nastula, Marek Plawgo i blisko 70 mistrzów sportu, w tym olimpijczycy, medaliści międzynarodowych i krajowych imprez mistrzowskich, mają sprawić, że uprawianie sportu wśród polskich uczniów stanie się naprawdę modne. Rusza II edycja programu „Kumulacja Aktywności”, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.
rozwiń zwiń