Nie wiesz, jak żyć? Czytanie poradników ci nie pomoże

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 17:00
Czy poradniki, które znaleźć można w każdej księgarni, rzeczywiście mogą nam pomóc w rozwiązaniu naszych życiowych problemów? - Nie dowierzałabym takim poradom - przyznaje Adriana Klos, psycholog i psychoterapeutka.
Audio
  • Czy poradniki rzeczywiście nam pomagają? - rozmowa z Adrianą Klos i sonda wśród słuchaczy Czwórki (Czwórka/4 do 4)
  • Jak znaleźć autorytet? Jak rozpoznać dobry poradnik? - rozmowa z Anetą Bartnicką-Michalską (Czwórka/4 do 4)
Wydane właśnie zbiory opowiadań Zabiegi Marcina Orlińskiego i Czarne bataliony Piotra Goćka to wciągająca lektura
Wydane właśnie zbiory opowiadań "Zabiegi" Marcina Orlińskiego i "Czarne bataliony" Piotra Goćka to wciągająca lektura Foto: Glow Images/East News

Zdaniem ekspertki, poradników na polskim rynku jest mnóstwo. Nie należy jednak do końca ufać temu, co zostało w nich napisane. - To obietnice, że po przeczytaniu uda nam się zarobić miliony w rok, albo sprawić, by ktoś nas pokochał. Napisano je po to, by książka dobrze się sprzedawała, to chwyty marketingowe - mówi Klos. - Czasem jednak przypadkiem ludzie trafiają na zagadnienia, które rzeczywiście przypadną im do gustu.

Wszyscy więc, którzy mają problemy natury finansowej, emocjonalnej, rodzinnej, mogą na księgarskich półkach znaleźć receptę na wyjście z opresji. Bo, jak mówi Aneta Bartnicka-Michalska, psycholog z SWPS, takie książki powstają także po to, by pomagać. - Jest w nich propozycja. Możesz z niej skorzystać, bądź nie, ale spójrz - mówi gość Czwórki.

Czytaj także: Depresja - choroba, z którą wciąż boimy się zmierzyć <<<

Czytanie książek nie zastąpi jednak szczerej rozmowy z przyjacielem, albo konsultacji u specjalisty. Zanim trafimy na człowieka, który rzeczywiście będzie potrafił nam pomóc, najprawdopodobniej jednak popełnimy wiele błędów. I na to trzeba się przygotować. - Spotkamy ludzi, którzy zrobią na nas wrażenie, wypowiadając się w określony sposób, albo będą autorytetami dla ogółłu. Pamiętajmy jednak, że sami musimy zweryfikować, czy człowiek, któremu zaufaliśmy rzeczywiście może nam pomóc - mówi Bartnicka-Michalska.

Wiele zależy także od skali problemu. - Jeśli ktoś chce schudnąć dwa kilo, nie musi iść do dietetyka. Ale jeśli ktoś od dawna ma poważny problem, warto udać się do specjalisty, zamiast polegać wyłącznie na książkach - podkreśla gość Piotra Firana.

Czytaj także: Depresja od smutku rózni się wszystkim <<<

Jakie są opinie słuchaczy Czwórki na ten temat? Jak rozpoznać wartościowe poradniki od tych, które mają zapełnić portfel autorów i wydawców? Zapraszamy do wysłuchania nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd/ag)

Czytaj także

Idealny dzień w pracy? "Gdy wyeliminujemy chaos"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 08:00
- Choć wielu ludziom wydaje się, że dobrze w pracy jest wtedy, gdy nie ma nic do roboty, to nieprawda - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty. - Warto mieć dużo ciekawych zadań do wykonania, podejmować wyzwania. Trzeba jednak podejść do nich metodycznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinga Baranowska: wpadnijmy w ciąg zdrowego odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:00
Przeprowadzanie badań profilaktycznych, wystarczająca ilość snu, właściwe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna - to wszystko ma decydujący wpływ na wyniki, jakie osiąga się zarówno w sporcie, jak i w codziennym życiu. Himalaistka Kinga Baranowska przyznaje, że warto dbać o siebie przez cały czas, a nie tylko okresowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chory psychicznie jest niebezpieczny? "Polskie stereotypy są krzywdzące"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 12:15
Co czwarty z nas miał, ma, albo będzie miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym - wynika z różnych badań. To sporo. Tak dużo, że osoby leczące się u psychiatrów nie powinny wzbudzać wyjątkowych emocji. Tymczasem wciąż trudno mówić o tym, że stosunek Polaków do ludzi z problemami psychicznymi jest "normalny".
rozwiń zwiń