Inteligencja zależy od warunków środowiska

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 20:00
Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, że obecne młode pokolenie jest mniej inteligentne od tego starszego. Czy rośnie "pokolenie idiotów"? Jaki jest powód tego, że "głupiejemy"?
Audio
  • Sonda: Czy starsze pokolenie jest mądrzejsze od młodszego? (Czwórka/4 do 4)
  • Rozmowa z ekspertami o poziomie inteligencji młodych ludzi (Czwórka/4 do 4)
Inteligencja zależy od warunków środowiska
Foto: Glow Images/East News

- Ja bym od razu zapytała, co to znaczy "głupiejemy”. Czy jest tak, że gorzej wypadamy w testach, czy radzimy sobie w życiu - zastanawia się Magdalena Śniegulska, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i odwołuje się do psychologicznej teorii, która głosi, że inteligencja to umiejętność adaptacji do warunków środowiska. - Musimy codzienne przystosowywać się do zmieniającego się świata. Pojawiają się coraz nowsze technologie i gdybyśmy popatrzyli na to globalnie, to możemy śmiało powiedzieć, że młodsze pokolenie zaadoptowało się lepiej niż to starsze - przekonuje ekspertka.

Czytaj także: Jaka jest obecnie polska szkoła?<<<

Jarosław Lubelski ze Stowarzyszenia Mensa mówi, że bardzo istotne jest rozróżnienie rozumowania, które jest związane z biologią i mózgiem, od wiedzy, która jest rzeczą nabytą. - Wszystko zależy od środowiska, czy tę wiedzę zdobędziemy, czy nie - tłumaczy gość Czwórki i wyjaśnia dalej, że część inteligencji człowieka jest wrodzona, a część nabyta na przykład w toku edukacji.

Czy za "pokolenie idiotów" można winić edukację w szkołach? Tego dowiesz się słuchając całej dyskusji z audycji "4 do 4".

bc/kd

Czytaj także

Jak młodzi ludzie rozmawiają o seksie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 15:00
Jedni, rozmawiając o seksie, są otwarci, inni bardzo skryci. Młodsze pokolenie mówi o nim znacznie bardziej swobodnie niż kilkadziesiąt lat temu. W audycji "4 do4" , wraz z Izabelą Dziugieł, seksuologiem i psychologiem oraz Agatą Loewe, psychologiem i psychoterapeutką, przełamaliśmy tabu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezerwatywa narzędziem zbrodni?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 14:30
Mimo, że młodzi Polacy coraz wcześniej i coraz mniej świadomie rozpoczynają życie seksualne pojawił się pomysł, żeby rodziców, którzy dbają o ich edukację w tym zakresie, karać grzywną albo... więzieniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci mogłyby nauczyć się więcej, gdyby nie chodziły do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 13:30
- Dzieci poznają świat non-stop. Gdyby tę ciekawość świata i przyjemność towarzyszącą procesowi edukacji zachować jak najdłużej, polscy uczniowie nie przestawaliby się uczyć - przekonują goście Czwórki. - Świat ma fajerwerki, w szkole ich brakuje. Dziecko zamknięte w klasie kompletnie traci motywację.
rozwiń zwiń