Medycyna konwencjonalna kontra medycyna alternatywna

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 22:00
Lekarze zajmujący się medycyną w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia, traktują najczęściej osoby, stosujące mniej konwencjonalne metody leczenia, jak znachorów i wyłudzaczy. Tymczasem okazuje się, że prawidłowo stosowane leczenie alternatywne bywa znakomitym środkiem wspierającym podstawową terapię.
Audio
  • Czy warto leczyć się metodami niekonwencjonalnymi? - rozmowa z Pawłem Grzesiowskim, Delgermaą Munkhuu i Norbertem Szalusiem (Czwórka/4 do 4)
  • Stosujesz leczenie metodami niekonwencjonalnymi? - sonda (Czwórka/4 do 4)
Akupunktura. Pacjentka podczas zabiegu
Akupunktura. Pacjentka podczas zabieguFoto: Glow Images/East News

Medycyna tradycyjna to - jak wynika z definicji - stosowanie środków o udokumentowanej efektywności. - Niekoniecznie chodzi wyłącznie o farmaceutyki, ale także o metody, które zostały jednoznacznie potwierdzone - przekonuje lekarz Paweł Grzesiowski. - Nie wszystkie metody niekonwencjonalne będziemy uważać za "pozamedyczne", ale są takie, których konsekwencji nie zbadaliśmy.

Zanim udamy się do medyka, który będzie nas leczył w sposób niekonwencjonalny warto więc zastanowić się czy terapia, którą chcemy podjąć, ma być jedyną drogą do wyleczenia, czy może będzie wyłącznie "czynnikiem wspierającym" tradycyjne metody. - Psychoterapia, czy budowanie w kimś motywacji do walki z chorobą nie do końca mieszczą się w obszarze medycznym, a jednocześnie mogą wspomagać terapię właściwą - dodaje Grzesiowski.

Środkami z "pogranicza" ekspert nazywa tabletki homeopatyczne, które "teoretycznie nie mają prawa działać, a jednak opisy pacjentów są takie, że to działa". Potwierdzają to Norbert Szaluś z Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora i dr Delgermaa Munkhuu z przychodni lekarskiej Naranten, która od wielu lat zajmuje się akupunkturą.

czytaj także: Dbajmy o zdrowie, czyli jak nie zostać technokaleką <<<

- Akupunktura i akupresura to już potwierdzone, udowodnione metody, choć katalog chorób, w których się je stosuje, jest ograniczony. Nie robimy tego w przypadku guza mózgu - przekonuje Szaluś. - Akupunktura buduje równowagę w organizmie, a w medycynie wschodniej traktuje się organizm jako całość - wtóruje mu Munkhuu. - Stosując nasze metody staramy się więc leczyć przyczyny chorób, a nie ich skutki.

By dowiedzieć się więcej zarówno o tradycyjnych metodach leczenia, jak i alternatywach dla nich, a także m.in. o efekcie "placebo",  posłuchaj nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd/asz)

Czytaj także

Jak skutecznie rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 16:07
W piątek, 30 maja obchodzimy Dzień Bez Papierosa. W piątkowym "Poranku OnLine" rzucamy więc palenie! Tylko... jak to zrobić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja - choroba, z którą wciąż boimy się zmierzyć

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 09:00
O depresji mówi się coraz więcej, ale wciąż za mało - przekonuje w Czwórce Anna Zielińska, psychiatra ze Stowarzyszenia "Aktywnie przeciwko depresji". - Mówimy o innych chorobach i swoim prywatnym życiu, więc dlaczego nie mielibyśmy mówić o tym schorzeniu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chory psychicznie jest niebezpieczny? "Polskie stereotypy są krzywdzące"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 12:15
Co czwarty z nas miał, ma, albo będzie miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym - wynika z różnych badań. To sporo. Tak dużo, że osoby leczące się u psychiatrów nie powinny wzbudzać wyjątkowych emocji. Tymczasem wciąż trudno mówić o tym, że stosunek Polaków do ludzi z problemami psychicznymi jest "normalny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wiesz, jak żyć? Czytanie poradników ci nie pomoże

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 17:00
Czy poradniki, które znaleźć można w każdej księgarni, rzeczywiście mogą nam pomóc w rozwiązaniu naszych życiowych problemów? - Nie dowierzałabym takim poradom - przyznaje Adriana Klos, psycholog i psychoterapeutka.
rozwiń zwiń