X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co czeka absolwentów zawodówek? Idzie lepsze!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 16:35
Jak wynika z raportu GUS aż 24 procent Polaków wyraża chęć i gotowość do pracy za granicą. Najczęściej wybierane kierunki to Wielka Brytania i Niemcy, a drugie z tych społeczeństw coraz szybciej się starzeje, w związku z czym sporo ofert zatrudnienia dotyczy opieki nad seniorami. Umiejętności w tym temacie są na wagę złota, a jakie inne zawody zyskują z każdym rokiem?
Audio
  • Jakie perspektywy rysują się przed absolwentami zawodówek? (Czwórka/4 do 4)
Na rynku poszukiwani są tzw. opiekunowie osób starszych.
Na rynku poszukiwani są tzw. opiekunowie osób starszych.Foto: Glow Images/East News

Justyna Lewańska, Konsul Generalny RP w Monachium, na bieżąco śledzi, jak wygląda rynek pracy za naszą zachodnią granicą. Z jej obserwacji wynika, że coraz więcej młodych ludzi, którzy chcą podjąć tylko zadanie dorywcze, tymczasowe, decyduje się jednak, aby zostać w Niemczech na dłużej.
- W Bawarii sytuacja jest w ogóle specyficzna. Tutaj nie potrzeba wielkich kwalifikacji, żeby dostać pracę. Trzeba być młodym, zdolnym i chcieć pracować. Te warunki wystarczą do tego, żeby godnie tutaj żyć i na kilka lat mieć bezpieczną przyszłość. W związku z tym, że tutejsze społeczeństwo coraz mocniej się starzeje, powstaje wiele kierunków kształcenia, którego celem jest nauka jak najwłaściwszego zajmowania się osobami starymi i chorymi - przekonywała konsul w "4 do 4". Dodała, że chodzi też o cały system dbania o zdrowie i kondycję fizyczną seniorów, a więc zajęcie znajdą też fizjoterapeuci. Zarobki są oczywiście wyższe niż w Polsce.
ZOBACZ: Chcesz mieć pieniądze? Zamiast "ogólniaka" wybierz "zawodówkę"

Czy polskie szkolnictwo zawodowe nadąża za potrzebami rynku pracy, tak w Polsce, jak i za granicą? Czy jest szansa na to, że absolwenci nie wylądują na bezrobociu, tylko swoimi kompetencjami dadzą potencjalnym pracodawcom powody do zadowolenia? Witold Woźniak, reprezentujący Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, jest w tym temacie dobrej myśli. - Pogłoski o złej kondycji szkolnictwa zawodowego są przesadzone. Przełomowy był 2012 rok, gdy wprowadziliśmy wiele zmian w systemie kształcenia. Celem była większa elastyczność możliwości zdobywania kwalifikacji i wydaje mi się, że to już funkcjonuje całkiem dobrze. Dowodem tego jest fakt, że coraz więcej gimnazjalistów wybiera szkoły zawodowe, a ten procent rośnie naprawdę zauważalnie - przekonywał Woźniak.
Więcej o sytuacji w polskim szkolnictwie zawodowym, perspektywach młodych ludzi w związku z pracą - w zapisie "4 do 4".
ac/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie emigrujemy już za byle pracą

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 11:00
Tylko 17% Polaków deklaruje, że nie rozważa wyjazdu z Polski za pracą. Szukamy lepszych widoków na przyszłość, wyższych pensji oraz komfortu życiowego, który trudno znaleźć na miejscu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukając pracy wyłącz naiwność

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 18:00
W wakacje wiele osób poszukuje pracy tymczasowej, również poza granicami Polski. Wśród potencjalnych pracodawców nie brakuje jednak oszustów. Jak się przed nimi ustrzec?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawody, od których włos jeży się na głowie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 14:00
Jedni pracują przed komputerem, inni w hipermarkecie, ale są też tacy, którzy podczas wykonywania swojego zawodu narażają życie, np. na morzu, przez wiele godzin przebywając w skrajnych warunkach pogodowych, lub zajmują się ubojem zwierząt. W "Poranku OnLine" rozmawialiśmy o najgorszych i najtrudniejszych zawodach.
rozwiń zwiń