Oddawaj krew bez obaw

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 18:18
Do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa. Kto może, a kto nie może być dawcą krwi? Odpowiedź eksperta w "Magazynie" Czwórki.
Audio

Krwiodawcą może być osoba pełnoletnia, ważąca ponad 50 kilogramów. – Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi i uznano, że jest to zbyt duża ilość dla osób ważących mniej niż 50 kg – wyjaśnia dr Alicja Domysławska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Do oddawania krwi, z okazji trwających Dni Honorowego Krwiodawstwa, zachęcała w "Magazynie" Czwórki.

Szpitale potrzebują krwi. Deficyt dotyczy nie tylko rzadkich grup. Wiele osób gotowych honorowo oddawać krew nie wie, czy spełniają kryteria zdrowotne stawiane dawcom. Aby się o tym przekonać, powinny zgłosić się do lekarza pracującego w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). – Niekoniecznie jest tak, że lekarze innych specjalności dokładnie znają przeciwwskazania do oddawania krwi – tłumaczy gość "Magazynu".

Przeciwwskazaniem do oddania krwi nie jest nadciśnienie, pod warunkiem, że dana osoba przyjmuje leki – tłumaczy dr Alicja Domysławska. Podobnie jest z alergią. Alergicy mogą być dawcami o ile nie są w okresie zaostrzenia objawów choroby oraz nie przyjmują w danym momencie żadnych leków na alergię.

Potencjalnego dawcę na okres przynajmniej 6 miesięcy dyskwalifikuje przebyty zabieg wykonania tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, a także zabiegi operacyjne. Dr Alicja Domysławska wyjaśnia, że podczas takich zabiegów może dojść do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub typu C. Półroczny okres to czas, w którym testy nie wykrywają zakażenia, nawet jeśli do niego doszło.

Jakie przypadłości dyskwalifikują dawcę? – Przebyte choroby układu krwionośnego, pokarmowego, oddechowego czy żółtaczka powodują, że dana osoba nigdy nie będzie mogła zostać dawcą – mówi gość "Magazynu". Tak samo jest z osobami, które przeszły chorobę nowotworową.

– Oddawanie krwi nie uzależnia – uspokaja dr Alicja Domysławska. Wiele osób uważa, że organizm dawcy "przyzwyczaja się" do oddawania krwi i z czasem staje się ono koniecznością. Gość "Magazynu" wyjaśnia, że żadne badania nie potwierdzają, iż u osób, które zaczęły oddawać krew, występuje nadprodukcja czerwonych krwinek, zmuszająca do systematycznego oddawania krwi.

Jak tłumaczy dr Alicja Domysławska, krew pełną można oddawać co 2 miesiące. Kobiety mogą być dawcami maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6 razy w roku.

Więcej informacji na stronie: rckik-warszawa.com.pl

Aby wysłuchać rozmowy Agnieszki Furtak z dr Alicja Domysławska, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.

ap/ŁSz

Zobacz więcej na temat: Warszawa zdrowie
Czytaj także

Bakterie rozwiązały sudoku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 11:14
Z niewielką pomocą japońskich studentów bakterie nauczyły się rozwiązywać popularną łamigłówkę. Dalsze prace mogą doprowadzić do stworzenia biochemicznego komputera - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendarny Rajd Monte Carlo znów wystartuje z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 11:45
27 stycznia z warszawskiego Placu Teatralnego wyruszy cała plejada najwspanialszych rajdowych maszyn z lat 60. i 70. ubiegłego stulecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wdech-wydech-wdech

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 13:13
Każdy wdech dostarcza nam energii, a każdy wydech usuwa toksyny z naszego organizmu. Oddech pełni nie tylko funkcję życiową, lecz i terapeutyczną.
rozwiń zwiń