Kierowca samochodu z pociągiem nie wygra

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 10:40
W ciągu roku na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do ponad 200 wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób. Kampania „Zatrzymaj się i żyj”, ma uświadomić kierowcom zagrożenia wynikające z niezachowania ostrożności w takich miejscach.
Audio
  • O akcji "Zatrzymaj się i żyj" w audycji "Pod Lupą"

Tragiczna statystyka na takich przejazdach jest tym bardziej zaskakująca, że nikt nie kwestionuje nakazu zatrzymania się przed skrzyżowaniem drogowym, przed znakiem STOP lub zapalonym czerwonym światłem. Przy przejazdach kolejowo-drogowego stoją odpowiednie znaki, krzyż św. Andrzeja i znak Stop. Apelujemy do kierowców, żeby stosowali się do tych znaków – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.


Przejazd kolejowo-drogowy to skrzyżowanie linii kolejowej z drogą. Pierszeństwo ma na nim zawsze pociąg. Z prostego powodu: droga hamowania pociągu jest zawsze dłuższa. – Pociąg jadący z prędkością 100 km/h, zatrzyma się dopiero po około kilometrze, jeżeli jedzie z prędkością 60 km/h to droga harmonia wyniesie kilkaset metrów – dodaje Siemieniec. Samochód, w zderzeniu z pociągiem nie ma szans.


Ponad 90 procent wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest powodowana nieostrożnością. – Kierowcy bardzo często wjeżdżają na przejazd przed samym pociągiem albo w ostatniej chwili zjeżdżają z niego, a przecież kierowca ma obowiązek w takim miejscu zachować szczególna ostrożność – tłumaczy maszynista, Waldemar Janaszek. Kampania oprócz zmiany zachowań kierowców, czyli wyrobieniu nawyku zatrzymywania się przed każdym przejazdem umożliwia, również zgłaszanie uszkodzonych i niebezpiecznych przejazdów kolejowo-drogowych. Więcej szczegółów o akcji można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl. Polskie Radio jest patronem medialny kampanii.

Więcej o kampanii "Zatrzymaj się i żyj" posłuchaj w audycji "Pod Lupą".

mk

Zobacz więcej na temat: POLSKA PKP
Czytaj także

Nie zatrzymał się na przejeździe. Wjechał pod pociąg

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 17:35
Rano w Grodzisku Mazowieckim doszło do zderzenia samochodu osobowego z kolejką WKD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sędziszów: dróżnik miał 1,7 promila we krwi

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 15:11
Świętokrzyska policja zatrzymała w niedzielę pijanego dróżnika, który pełnił służbę na przejeździe kolejowym w Sędziszowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośnie liczba ofiar na drogach. Przez pieszych?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 08:25
Znaczny wzrost liczby zabitych na polskich drogach w ubiegłym rok, był spowodowany głównie przez więcej wypadków z udziałem pieszych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

177 wypadków, 17 zabitych, 523 nietrzeźwych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 13:25
Najtrudniejsze warunki panują na drogach na południu kraju, jednak najpoważniejsze wypadki miały miejsce tam, gdzie drogi wydają się bezpieczniejsze.
rozwiń zwiń