"Ja z wami nie piję", czyli jak być asertywnym na imprezie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 16:18
Jeśli postanowimy sobie przed wyjściem na party, że tego wieczoru nie będziemy spożywać alkoholu, warto się tego trzymać. Tylko jak to zrobić, gdy wszyscy naokoło piją i namawiają nas do tego samego? Oto kilka prostych rad.
Audio
  • Jak być asertywnym podczas zakrapianej imprezy - materiał Katarzyny Węsierskiej

Dlaczego tak trudno nam odmówić, gdy ktoś podczas suto zakrapianej imprezy nachalnie częstuje nas alkoholem?

- Człowiek jest bardzo wrażliwy na wpływ otoczenia – tłumaczy Miłosz Brzeziński, trener osobisty, który asertywności podczas imprez poświęcił warsztaty dla dziennikarzy, stałych bywalców "eventów". – Jeśli wszyscy dookoła nas do czegoś namawiają, to zaczyna być dla nas bardzo stresujące. Wówczas chodzi głównie o to, by zredukować jakoś napięcie. A rozwiązanie jest w zasięgu ręki – zgodzić się na kieliszek.

Jak walczyć z pokusą i namowami towarzyszy? Przede wszystkim należy ustalić precyzyjny plan na nadchodzący wieczór, a decyzję o tym, czy będziemy pić alkohol podjąć, zanim pojawimy się na imprezie.

– Nie ma się co wdawać w dyskusję – mówi Brzeziński. – Najlepiej będzie, jeśli z walki wycofamy szybko i sprawnie. Ćwiczenie silnej woli nie jest dobrym sposobem. Zresztą w ogóle silna wola w tym przypadku się nie sprawdza.

Skuteczną metodą jest także stwierdzenie prostego faktu, że się "nie pije i już", zamiast uciekać się do krętactw i wymyślania naprędce wymówek. Zwłaszcza, że jedne z ostatnich badań wykazały, że Polacy są mało asertywni nie tylko, jeśli chodzi o samo picie alkoholu, ale także w kwestii "odwożenia" kompanów samochodem.

– Co trzeci kierowca jest namawiany przez otoczenie do picia mimo, że jego znajomi wiedzą, że za chwilę będzie on zmuszony, by wsiąść za kółko i wrócić do domu – mówi Aneta Jóźwicka, rzeczniczka kampanii "Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie". – Ludzie w dalszym ciągu nie potrafią powiedzieć nie. To dotyczy zarówno kierowców, ale także i pasażerów.

Dowiedz się więcej o tym, jak nie dać się zwieść podchmielonym znajomym i trzymać się swoich "bezalkoholowych" planów, słuchając całego materiału Katarzyny Węsierskiej z audycji "Pod lupą".

(kd)

Czytaj także

Kto się nie zmienia, ten wpada na głaz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 17:15
- Dramatem plemienia homo erectus było to, że jak sobie wymyślili siekierkę, to już nic więcej z nią nie zrobili i wyginęli – opowiadał w Czwórce Miłosz Brzeziński, który przekonywał o konieczności dokonywania zmian w naszym życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na kłamstwie stoi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 15:36
Są małe i niewinne, ale też takie, które ukryć mają bolesną lub niewygodną prawdę. Stały gość Czwórki Miłosz Brzeziński udowadniał w audycji "Pod lupą”, że kłamstwo wpisane jest w ludzką naturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agresja ma płeć: jest kobietą

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 16:02
Wśród zwierząt samice częściej atakują inne samice niż samców. U ludzi jest podobnie. Męska agresja jest, zdaniem eksperta Czwórki, ukierunkowana przeciwko systemowi, wspólnemu wrogowi, a kobieca – wobec innych kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego nie lubimy naszej pracy?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 18:04
- Małe zarobki, rutyna, nadmiar obowiązków, szczegóły z życia rodzinnego, którymi chętnie dzielą się koleżanki - odpowiadali słuchacze Czwórki. - Nie da się pracować, gdy nie widzi się efektów swojej wysiłku. To frustrujące - sugeruje ekspert.
rozwiń zwiń